نمایش نمایش

شناسه : 25830459
معاون دادگستری یزد خبر داد


معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد با تاکید بر فرهنگ‌سازی در جامعه برای کاهش جرائم گفت: جرائم خشونت در 9 ماهه سال جاری رشد 17 درصدی داشته است.

به گزارش عصر فرهنگ، سیدعلی‌اصغر رفاهی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یزد اظهار داشت: عدم آموزش قانون و ضعف در نهادینه شدن قانون‌گرایی همچنین فقر فرهنگی حاکم بر مناطق جرم‌خیز از جمله دلایل رشد خشونت است.

وی به تشریح جزئیات آماری رشد خشونت پرداخت و ادامه داد: ضرب و جرح عمدی از تعداد 2 هزار 476 فقره در 9 ماهه سال گذشته به 2 هزار و 905 فقره در سال جاری افزایش داشته است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد با بیان اینکه در مقایسه 9 ماهه امسال با سال گذشته این جرم در شهرستان‌های ابرکوه و زارچ و یزد افزایش داشته است اضافه کرد: سایر شهرستان‌ها در این زمینه با کاهش جرم همراه بوده است.

وی با تاکید بر اینکه شهرستان ابرکوه در مقایسه با سایر شهرستان‌ها نرخ جرم کمتری دارد عنوان کرد: با این وجود ضرب و جرح عمدی از 172 فقره در 9 ماهه سال قبل به 234 فقره در سال جاری افزایش یافته است.

رفاهی در ادامه با اشاره به اینکه وقوع جرایم در سه سطح مورد بررسی و ریشه‌یابی قرار گرفته است اظهار داشت: وقوع برخی جرایم علل اقتصادی دارند که در این مورد نیز مهمترین علل اقتصادی که منجر به خشونت می‌شود عدم امنیت شغلی و عدم اشتغال است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد با اشاره به نقش خانواده‌ها در وقوع جرایمی چون خشونت و ضرب و جرح عمدی خاطر نشان کرد: در سطح خانوادگی و محلی نیز عدم توانایی والدین در تامین نیازهای مالی افراد خانواده موجب بروز جرایم می‌شود در حالیکه بسیاری از خانواده‌ها توجهی به این موارد ندارند.

وی اضافه کرد: برخی جرایم نیز به واسطه فقر، تورم، عدم همخوانی دخل و خرج، فاصله طبقاتی و تجمل‌گرایی رخ می‌دهد که این شاخصه‌ها در سطح کلان مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد.

رفاهی با اشاره به اینکه عواملی چون زیست‌شناختی و روانشناختی هم در وقوع جرم و بروز خشونت نقش عمده دارند عنوان کرد: اختلالات روانی و افسردگی و کم بودن آستانه تحمل موجب بروز خشونت می‌شود.

انتهای پیام/ ز د

 


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها