نمایش نمایش

شناسه : 31907116


طرح دوبانده شدن جاده بافق که از سال 93 تا کنون وعده تکمیل آن تمدید می شود، در گرو تامین اعتبار قرار گرفت تا بافقی ها همچنان منتظر بمانند.

به گزارش عصر فرهنگ؛ جاده بافق یکی از حادثه‌ سازترین جاده‌های استان یزد است. این جاده به دلیل آنکه طی 2 دهه مردم بی‌گناه بسیاری را به کام مرگ فرستاد، مورد توجه مسئولان قرار گرفت و پیگیری‌ها برای ایجاد جاده‌ای متناسب با بار ترافیکی آن آغاز شد. طرح مطالعاتی دو بانده کردن این مسیر در سفر اول دولت نهم به استان یزد تصویب و عملیات اجرایی آن از محل اعتبارات  8 میلیاردی سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری به یزد در سال 86 آغاز شد .نهایتاً60 کیلومتر از این جاده تا پایان عمر دولت دهم افتتاح شد و با شروع  کار دولت تدبیر و امید  تکمیل باقیمانده این جاده در دستور کار قرار گرفت.

سال 93 روابط عمومي استانداري يزد نوشت: "سيد محمد رضا سيد حسيني" با اشاره به تفاهم نامه منعقده بين معاونت هماهنگي امور عمراني استانداري، شركت سنگ آهن مركزي بافق، فرمانداري بافق و اداره كل راه و شهر سازي گفت: پروژه احداث جاده يزد به بافق با اعتبار150 ميليارد ريال، در سال جاري تكميل مي گردد.

وی همچنین در جمع مردم بافق گفته بود: «بنده دو پروژه هست که بصورت هفتگی پیگیری می کنم یکی جاده بافق و دیگری انتقال گاز به بهاباد می باشد که بصورت حضوری و تلفنی با مسئولان کشور و استان در میان می گذارم.»

 

 

نتیجه این پیگیری های این شد که آبان ماه سال 95 به دنبال افزایش آمار تلفات انسانی در جاده ناتمام بافق-یزد مردم بافق با حضور در میدان غدیر(ورودی شهر) مسیر تردد تریلرهای حمل سنگ آهن را بستند.

 

 

فرماندار بافق برای آرام کردن مردم معترض (که کشته شدن عزیزانشان در جاده بافق به یزد آن ها را ناچار به بستن این محور کرده بود) دل به دریا زد و مسئول مشکلاتشان را معرفی کرد. سيد مهدي طلایی مقدم فرماندار بافق در گفتگویی تلفنی با معاونت خود در جمع مردم معترض گفت:«در صورتی که گیر کار جاده در روز شنبه مشخص نشود، مسئولین بافق اعم از اعضای شورای شهر و بنده همراه با مردم در جاده خواهیم نشست. کار اتمام پروژه جاده بافق- یزد عملاً از اداره کل راه و شهرسازی استان گرفته شد و شخص معاونت عمرانی استانداری مسئول ادامه و تکمیل جاده است.»

کمتر از دو هفته بعد از این اظهارات، ناگهان اعلام شد طلایی مقدم از فرمانداری بافق خواهد رفت و در طبس مشغول به فعالیت خواهد شد.

نهایتاً نهم آبانماه در جلسه‌ای با حضور استاندار، امام جمعه بافق، نماینده مجلس شورای اسلامی، معاون عمرانی استاندار، فرماندار بافق، مدیر کل راه و شهرسازی، پیمانکار طرح و نماینده شورای شهر، اين موضوع مورد بررسي قرار گرفت و استاندار يزد در همان جلسه دستور داد: باند دوم جاده بافق – یزد امسال باید به بهره‌برداری برسد.

 

 

سال 95 هم به اتمام رسید و جاده بافق تکمیل نشد. میرمحمدی استاندار یزد هم در حالی که اعلام کرد وجدانش راحت است، زمام امور استان را به زمانی قمی سپرد. حالا «محمدرضا نقصان‌محمدی» مدیر‌کل راه و شهرسازی استان اعلام کرده است: در صورت معمول و با تامین اعتبار، می‌توان در مدت یک سال، طرح را تمام کرد.

به این ترتیب طرحی که از سال 93 تا کنون وعده تکمیل آن تمدید می شود، در گرو تامین اعتبار قرار گرفت تا بافقی ها همچنان منتظر بمانند.

 


 


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها