نمایش نمایش

شناسه : 32884129
مدیرکل دفتر توسعه اشتغال وزارت تعاون مطرح کرد


مشاور وزیر و مدیرکل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اجرای طرح کارورزی نیازی به سرمایه گذاری به منظور اشتغالزایی ندارد و تنها فارغ التحصیلان دانشگاهی به عنوان نیرو را جذب خواهد کرد.

به گزارش عصر فرهنگ؛ «علاء الدین ازوجی» در جلسه هم اندیشی پیشبرد اهداف و برنامه های اشتغال فراگیر و روستایی که با حضور رئوسای ادارات شهرستانی و جمعی از کارشناسان حوزه اشتغال برگزار شد، افزود: از سوی دیگر فارغ التحصیلان شغل اولی یا به عبارتی افرادی که تاکنون شغلی که از خدمات بیمه ای برخوردار باشند نداشته اند می توانند با این طرح، شاغل شوند.

وی افزود: همچنین کارفرمایان می توانند از مشوق های بیمه ای برخوردار شوند.

ازوجی تاکید کرد: در صورت حمایت بیش از پیش دولت از طرح کارورزی و مشوق های بیمه ای به طور حتم اثرگذاری آن بیش از اشتغال روستایی خواهد بود.

وی ادامه داد: با توجه به نقش مشاوره شغلی کاریابی ها، می توان از این ظرفیت در طرح های اشتغالزایی مطرح شده استفاده کرد.

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عدم تناسب رشته های دانشگاهی با نیاز بازار را از مشکلات موجود خواند و گفت: اگر رشته های تحصیلی فارغ التحصیلان دانشگاهی مورد بررسی قرار گیرد می توان دریافت که تحصیلات تعداد قابل توجهی از این افراد، مورد نیاز بازار نیست.

وی افزود: بنابراین نیاز است تا در حوزه آموزشی، تجدیدنظری صورت گیرد و هر منطقه بسته به نیاز بازارش، در حوزه آموزشی خود تغییراتی دهد.

ازوجی با بیان اینکه هر بنگاه اقتصادی پس از گرفتن کارورز نباید اقدام به اخذ چک و سفته کند اظهار کرد: با توجه به اینکه دوره 4 تا 6 ماهه کارورزی که حق الزحمه کارورز از سوی دولت پرداخت می شود، به عنوان دوره آموزشی تلقی می‌شود، بر همین اساس نباید هیچ ضمانتی از کارورز گرفته شود.

 

استفاده از زیرساخت کاریابی ها در اجرای طرح کارورزی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد در این نشست هم اندیشی استفاده از زیرساخت های کاریابی ها را فرصتی خواند تا بتوان هر چه بهتر به اجرای طرح کارورزی به منظور اشتغالزایی پرداخت.

«محمدحسین ریاحی» با بیان اینکه برای عملیاتی رفتار کردن در حوزه کارورزی، این نکته اهمیت دارد که قبل از ابلاغ دستورالعمل بتوانیم نقاط قوت و ضعف طرح را بشناسیم گفت: نقایص و ایرادهای موجود در سامانه، شرایط عملکردی و نتیجه کار باید مورد بررسی قرار داده شود تا مشکلات در این حوزه، بزودی حل شود.

ریاحی با اشاره به اینکه در حوزه کارورزی، اطلاع رسانی به جامعه هدف به صورت گسترده صورت گرفته است اظهار کرد: در این زمینه جلسات مختلف با دانشگاه‌ها، کارفرمایان، کارگران، تشکلات و... انجام شده و مطالب مورد بحث قرار گرفته است که خوشبختانه اوایل از استقبال خوبی برخوردار شد ولی متاسفانه به دلیل اینکه در انجام روند اجرایی، این طرح با مشکلاتی روبرو شد، این استقبال رو به افول رفته است.

وی با بیان اینکه در استان هایی که شرایط اقتصادی نامطلوب تر است، رغبت فارغ التحصیلان دانشگاهی و استقبالشان بیشتر بوده است افزود: علیرغم اینکه این طرح می تواند فرصتی برای پیوند فارغ التحصیلان دانشگاهی و بازار کار، کسب مهارت کارورزان و نیز بسترسازی برای کارفرمایان و استفاده از مشوق بیمه ای و... باشد اما متاسفانه آنچنان که باید از این طرح در استان یزد استقبال نشده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در بین مقامات ارشد وزارتخانه باید هماهنگی کلان وجود داشته باشد تصریح کرد: با ایجاد هماهنگی لازم ما هم می توانیم در این حوزه آسیب شناسی کرده و نتایج بررسی را به وزارت متبوع اعلام کنیم؛ بر همین اساس در فرآیند اجرا با مشکل مواجه نخواهیم شد.

ثبت نام 2038 کارورز در سامانه کارورزی در استان

مدیرکارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد از ثبت نام دو هزار و 38 نفر در سامانه کارورزی در استان یزد خبر داد.

«فریبا آیت اللهی» در ادامه این نشست هم اندیشی ضمن بیان این مطلب افزود: از این تعداد ثبت نام شده، 600 نفر واجد شرایط بوده و در مقابل 241 واحد پذیرنده نیز به درج مشخصات خود و ثبت نام در این سامانه پرداختند.

وی در ادامه به صدور 40 مجوز آموزشی اشاره کرد.

انتهای پیام/


 


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها