نمایش نمایش

شناسه : 32649405
استاد دانشگاه یزد مطرح کرد


میر رکنی استادیار بخش فیزیک فضا دانشگاه یزد گفت: تنها منفعت ادامه و اصرار بر صنایع، کشاورزی و روش‌های شرب موجود، سبب صادرات آب و خاک از استان و به جاماندن آلودگی آب، خاک و هوا برای یزد است.

به گزارش عصر فرهنگ؛ سید مجید میررکنی استادیار بخش فیزیک فضا دانشگاه یزد ضمن اشاره به افزایش آلودگی هوا در مناطق مختلف استان یزد گفت: به نظر بنده، آنچه در استان یزد شاهد آن هستیم، گسترش خشکی است. شایان ذکر است خشکی با خشکسالی متفاوت است. بدین معنی که خشکسالی یک پدیده دوره‎‌ای است؛ در حالیکه، خشکی یک پدیده برگشت‎ناپذیر است.

وی افزود: البته گسترش خشکی در کشور ما از سال‌ها پیش آغاز شده است؛ به طوری که در سده‌های گذشته حتی سبب جابجایی و کوچ از مناطق جنوبی به مناطق غربی کشور شده است.

میر رکنی اذعان داشت: در استان یزد، در همین چند دهه گذشته چندین قنات زنده وجود داشته که متاسفانه به‎دلیل گسترش خشکی فوت کرده‌اند. بنا به نظر محققین و پژوهشگران علوم محیطی، دو عامل برای گسترش خشکی وجود دارد. عامل نخست تشدید فعالیت خورشیدی بوده، که یک امر طبیعی است و انسان در آن نقشی ندارد. اما عامل دوم اقدامات و فعالیت‌های نامناسب انسان است.

وی تصریح کرد: پیشنهاد سازمان‌های بین‎المللی برای کاهش آثار نامطلوب حاصل از خشکی، تفکر جهانی، تصمیم منطقه‌ای و اقدام محلی است. در این راستا، برای بقا و دوام یزد و تمام نقاطی که معضلی مشابه دست به گریبان است، به ناچار باید به سمت ایجاد صنایع کم‌آبخواه و با آلودگی حداقلی برویم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر، استقرار نامناسب، صنایع پرآبخواه و به‌شدت آلودکننده در غرب یزد سبب آلودگی هوا شده است. این آلودگی علاوه بر ضرر و زیان انسانی در شهرهای استان، مانند اردکان، میبد و یزد، یک عامل تهدیدکننده برای آثار باستانی است. چرا که آثار باستانی به ‌دلیل خشکی و آلودگی در معرض خطر هستند. بر این اساس کاهش رطوبت حاصل از خشکی و آلودگی حاصل از فعالیت‌های نامناسب انسان، دو عامل طبیعی و انسانی برای نابودی انسان و آثار باستانی در یزد هستند.

استاد دانشگاه یزد بیان داشت: در بخش کشاورزی، تغییر الگوها، راهبرد پیشنهادی است. تنها منفعت ادامه و اصرار بر صنایع، کشاورزی و روش‌های شرب موجود، سبب صادرات آب و خاک از استان و به جاماندن آلودگی آب، خاک و هوا برای یزد است. استان یزد با توجه به بیلان آبی موجود، بهتر است واردکننده آب به‌صورت حقیقی و مجازی باشد؛ نه اینکه آب را به‌صورت مجازی صادر کند. به‌گونه‌ای می‌توان گفت، انسان و طبیعت دست در دست هم برای نابودی یزد تلاش می‌کنند.

وی هشدار داد: روش‌های صنعتی، کشاورزی و شرب موجود و مورد استفاده در استان یزد، به‌شدت با اقلیم یزد ناسازگار هستند. استان یزد برای بقا و دوام ناگزیر به تغییر در روش‌های صنعتی، کشاورزی و شرب موجود و مورد استفاده است. در این راستا‌، تشکیل یک کارگروه استانی متشکل ار متخصصین دانشگاهی، کارشناسان ذی‌ربط، تمام سازمان‎ها و ادرات دولتی و بخش خصوصی امری ضروری و اجنتاب‌ناپذیراست.

میر رکنی گفت: یزدی‌ها در طول تاریخ نشان داده‌اند که تنها راهبرد ممکن برای بقا و دوام در این منطقۀ خشک و کویری، سازگاری با اقلیم است. متاسفانه دوری از این راهبرد سبب گسترش بیشتر خشکی و آلودگی آب، خاک و هوای یزد شده است. به‌علاوه، موارد متعدد اجتماعی و اقتصادی نامناسب هم رخ داده است، که انشاالله با حضور متخصصین حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی در کارگروه "نجات یزد" می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد.  

انتهای پیام/


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها