نمایش نمایش

شناسه : 25434053


باغ حافظی در روستای سرسبز طزرجان به عنوان قدیمی ترین باغ تاریخی شهرستان تفت در سال 84 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

به گزارش عصر فرهنگ، به نقل از صبح تفت؛ باغ حافظي طزرجان تفت نيز از جمله باغ‌هاي تاريخي و زيبايي است كه قناتي كه در اين باغ است شالوده آبادي آن را فراهم كرده است و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري يزد سعي دارد تا با مرمت و احيا آن، اين اثر ارزشمند را به يك مكان تفريحي و فرهنگي براي گردشگران تبديل كند.


باغ های عبدالرحیم خان و رو آب یزد، باغ سلطانی و باغ امیدوار ابرکوه، باغ علی نقی خان تفت و باغ پیر طبس نیز از دیگر باغ‌های تاریخی استان یزد محسوب می شوند که هر ساله گردشگران و مسافران زیادی از آن دیدن می کنند.

اجراي کفسازي اين مسيراین باغ زیبا با مصالح سنگ، ماسه، سيمان، شن نخودي و با مشارکت دهياري طزرجان از سوی میراث فرهنگی در سال 90 صورت گرفته است و مصالح بكار رفته در اين خانه باغ شامل انواع آجر، خشت خام، سنگ، چوب، گچ و آهك به شمار می رود.


باغ حافظي عمارتي بصورت خانه باغ است كه ساختمان آن در ضلع جنوب غربي باغ در سه طبقه احداث شده است و ورودي اصلي خانه در ضلع شمال غربي باغ داراي هشتي ورودي است كه بصورت دو طبقه و تزيينات بنا شامل ستون‌هاي نماي شمالي و تزيينات چوبي سقفها و درب‌ها نمایان است.


شايان ذكر است: طبق اطلاعات درج شده در پرونده ثبتي، اين بنا متعلق به دوره قاجاريه و به شماره 15060 مورخ 24/12/84 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.

انتهای پیام /


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها