نمایش نمایش

شناسه : 28740976
در نخستین کنگره بین المللی اعتیاد مطرح شد


نخستین کنگره بین المللی اعتیاد و رفتارهای پرخطر شامگاه سه شنبه در سالن همایش های باقرالعلوم دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد آغاز بکار کرد.

به گزارش عصرفرهنگ؛ مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آیین آغاز بکار این کنگره گفت: در ٢٣ سال گذشته، آمار مبتلایان به اختلال افسردگی به میزان ٥٠ درصد در جهان افزایش یافته است.

دکتر احمد حاجبی با بیان اینکه تا سال ١٩٩٠، ٤١٦ میلیون نفر و درسال ٢٠١٣، ٦١٥ میلیون نفر در دنیا به اختلال افسردگی مبتلا شده اند، اظهار کرد: سالانه یک میلیون نفر در دنیا به علت اقدام به خودکشی، فوت می کنند که این آمار از فوت ناشی از جنگ و نزاع ها در دنیا بیشتر است.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در حوزه سلامت روان، ضرورت محسوب می شود اظهار کرد: این در حالی است که به طور متوسط سهم بودجه اختصاصی به سلامت در کشورها فقط سه درصد است.

حاجبی با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی در سال ٢٠١٧ از افسردگی به عنوان یک بحران جهانی یاد کرده، خاطر نشان کرد: هم اکنون ٣٥٠ میلیون نفر در جهان مبتلا به افسردگی هستند.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در برخی کشورها از هر ١٠ نفر مبتلا به اختلال افسردگی، تنها یک نفر درمان مناسب دریافت می کند.

وی با بیان اینکه انگ زدایی استفاده از داروی اختلال افسردگی ضروری است، گفت: افزایش سواد سلامت روان مردم، راهگشای پیشگیری از اختلال افسردگی است.

در کنگره بین المللی اعتیاد و رفتارهای پرخطر تعدادی از صاحب نظران علم اعتیاد، روانپزشکان و روانشناسان داخل و خارج کشور حضور دارند که به مدت 2 روز وضعیت اعتیاد در کشور و مقایسه ی آن با جهان، بررسی اختلالات همراه با اعتیاد، عوامل موثر در ایجاد اعتیاد، درمان و راه های پیشگیری از آسیب و کاهش تقاضا در زمینه اعتیاد را بررسی می کنند.

برگزاری کارگاه های آشنایی با مدل کاهش تقاضا و کاهش آسیب در انگلستان، درمان شناختی رفتاری در اعتیاد و اختلالات جنسی در مصرف کنندگان مواد از جمله برنامه های این کنگره است.

هم اندیشی و بحث و تبادل نظر برای رفع معضل اعتیاد و ارائه آخرین دستاوردهای علمی از اهداف این کنگره اعلام شده است.

انتهای پیام/

ایرنا


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها