نمایش نمایش

شناسه : 16476184
دویست و سی و دومین جلسه شورای شهر یزد؛


دویست و سی و دومین جلسه شورای اسلامی شهر یزد صبح امروز برگزار شد.

به گزارش عصر فرهنگ؛ خباززاده رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا شهر در این جلسه با بیان اینکه سرانه پرداخت عوارض در شهر یزد پائین است اظهار داشت: برای هم اندیشی در این خصوص دعوت کردیم از کسانی که تجربه دارند در حوزه مالی تا زیر ساخت های اخذ و گسترش عوارض را به حدی قابل قبول برسانیم. در شهرهای دیگر سرانه عوارض بالای یک میلیون تومان است ولی در یزد در حدود 330 هزار تومان است. این بودجه برای اداره یک شهر بسیار کم است.

وی افزود: یکی دیگر از مباحثی که در بحث عوارض و بودجه باید بیشتر توجه شود این است که گزارش دهی و عملکردها باید زودتر انجام بگیرد. سازمان ها بودجه و عملکردشان را دیر می فرستند باید این گزارش عملکردها را سریع تر بفرستند  تا بتوانیم کار کارشناسی انجام دهیم.

 

تکذیب تخریب سیل بندها/ پیگیری یک شایعه

در ادامه این جلسه مهندس شایق دیگر عضو شورای شهر به ارائه گزارشی از بازدید اعضای شورا از سیل بندهای اطراف یزد پرداخت.

وی گفت: قدمت سیل بندهای اطراف یزد به 30 سال قبل باز می گردد. یک سیل بند از فهرج ایجاد شده و تا جاده مهریز ادامه دارد. یک سیل بند دیگر هم پشت تیپ الغدیر ایجاد شده است که آن هم ایرادی ندارد. می گویند سیل بندی هم تخریب شده است که این مطلب صحت ندارد این سیل بند تنها با موزائیک کف سازی می شود تا برای پیاده روی و دوچرخه سواری استفاده شود.

شایق ادامه داد: با پاکسازی آب راه هایی که در زیر این سیل بندها قرار دارند، وقوع بارش و سیل احتمالی برای یزد خطر آفرین نخواهد بود. لذا شهرداری باید آبراه های اطراف آزادشهر، خیرآباد، شهرک مهرآوران و شهرک رزمندگان را بازدید و پاکسازی کند.

حجت الاسلام مطهریان هم با اشاره به وقوع بارندگی در استان های مجاور اظهار داشت: در این چند روز اخیر همه اسان های اطراف بارندگی داشته اند. آیا این سوال ایجاد نمی شود که چرا این بارندگی در یزد نیست؟ یزد در گذشته برف و باران داشته است.

وی با بیان اینکه شایعاتی بین مردم وجود دارد که این خشکسالی ها غیر طبیعی است، تاکید کرد: من پیشنهاد می دهم که بررسی شود و از هواشناسی علت را جویا شویم. شورا فضایی ایجاد کند که اگر عوامل فیزیکی است بتوان به آن رسیدگی کرد.

 

پای «صفری شورون» به شورای شهر هم باز شد

شایق به پخش فیلم مراسم عجیب «صفری شورون» از شبکه های سراسری اشاره و اعلام کرد: در ایام حزن و عزا این کار یک داشنگاه درست است؟ این کار در شان مردم یزد است؟ متاسفانه گناه در شهری که ادعا داریم حسینیه ایران و دارالعباده است زیاد شده است.

گفتنی است «صفری شورون» در حیاط دانشکده هنر و معماری یزد برگزار می‌شد. در این مراسم به بهانه استقبال از ورودی های جدید هنجار شکنی ها و اقدامات خلاف عرف عجیبی نظیر شکستن تخم‌مرغ، ریختن شامپو و ریختن آب با آفتابه روی سر دانشجویان ورودی جدید صورت گرفت. تا کنون هیچ نهاد و مسئولی در این خصوص اظهار نظری نکرده است.

 

سفر روحانی به یزد

رادمنش رئیس کمیسیون فرهنگی شورا  از سفر رئیس جمهور به یزد بعد از ماه محرم خبر داد و افزود: در آستانه این سفر باید از نیاز ما برای ایجاد فرهنگسراها و فضاهای ورزشی اعم از تاسیس، تکمیل و تجهیز لیستی حاضر شود تا در سفر رئیس جمهور به وی ارائه شود.

 

از دولت و استاندار همراه هم آبی گرم نشد

هفته گذشته طرحی به صحن علنی مجلس ارائه شد. گویا اداره آب و فاضلاب شهر یزد در ازای تملک بخشی از زمین های این اداره به ارزش 5 میلیارد تومان درخواست تملک تعدادی از زمین های شهرداری یزد را دارد. ( شهرداری برای تکمیل پروژه ساخت پل شهید قهاری سعید به تملک این اراضی نیاز دارد.) از طرفی طبق قانون در صورت موافقت استاندار شهرداری موظف به پرداخت این هزینه نخواهد بود. به همین دلیل در همان جلسه یکی از اعضای شورای شهر وعده داده بود حال که «دولت همراه و استاندار همراه است» می توان این هزینه را پرداخت نکرد. با توجه به تصویب یک فوریت این طرح و بررسی در کمیسیون مربوطه، این طرح مجدداً به صحن شورای شهر ارجاع شد.

حجت الاسلام زارع ریاست شورا با اشاره به این طرح گفت: استاندار باید این طرح را امضا کرده و وزارت کشور آن را تائید کند. بنده پیگیری کردم و به یقین رسیدم کسی با ما همکاری نمی کند. استانداری تائید نمی کند و در نتیجه پروژه چند ماه عقب می افتد.

خباززاده در تائید صحبت های زارع گفت: این پروژه 3 سال است که خوابیده! اگر می خواستند کوتاه بیایند تا الان کوتاه می آمدند. اگر در استان می خواستند کمک کنند تا اینکار بشود می شد بدون پول دادن این کار انجام شود.

شایق نیز تصریح کرد: عدم بهره برداری از پل شهید قهاری سعید باعث ایجاد ترافیک در میدان ابوذر و برخی محورها شده است. ثانیا وقت جابجایی تاسیسات اداره آب و فاضلاب تا 3-4 ماه آتی است و در فصل دیگری نمی تواند اتفاق بیافتد.

با این تفاسیر به نظر می رسد شهرداری باید به خواسته اداره آب و فاضلاب تن داده و چشم یاری از دولت نداشته باشد.

 

بررسی نحوه همکاری شورای اسلامی شهر یزد با بانک ملت و بررسی نامه های ارسالی به شورا از دیگر بخش های جلسه دویست و سی و دوم شورای شهر یزد بود.


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها