نمایش نمایش

شناسه : 32605094
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور:


معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور گفت: باید توجه داشت که استان یزد با خام فروشی آینده خود را نمی‌تواند تامین کند و با معدن آهک و گچ و ... درآمد کسب نمی‌شود.

به گزارش عصر فرهنگ؛ به نقل از یزد آوا، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد با ارائه آماری از دانشجویان کشور و دانشجویانی که در خارج از کشور حضور دارند، گفت: هیچ کس مهاجرت نخبگان را نفی نمی‌کند ولی نباید آمارهای کذب مربوط به مهاجرت آنها را بپذیریم چرا که این آمار بر سیاست‌های داخلی تاثیر می‌گذارد و منابع این صحبتها ژورنالیستی مشخص نیست و متاسفانه به این موضوع توجه نداریم که این آمار بر سیاست گذاری علمی  و فناری کشور تاثیر می‌گذارد.

سورنا ستاری تصریح کرد: آمار دانشجویان کشور نسبت به زمان انقلاب تقریبا 27 برابر شده است با این وجود این افزایش تاثیری بر درآمد کشور نداشته است، با وجود اینکه برای دانشگاه‌ها هزینه‌های زیادی انجام شده اما در اقتصاد کشور خود را نشان نداده است و ما دچار اشتباهات فاحشی در حوزه آموزش و پژوهش شده‌ایم.

وی گفت: کشوری که روی سرمایه انسانی سرمایه‌گذاری کرده و نتیجه  آن را در اقتصاد ندیده است باید هم به پژوهش صدقه دهد و برای آن هزینه نکند، چون که مسئولان کشور دیده‌اند که در این زمینه چیزی عاید کشور نمی‌شود و سیستم آموزش و پژوهش نیز نتوانسته چیزی عرضه کند و کارنامه قابل دفاعی از خود ندارد.

ستاری عنوان کرد: متاسفانه ما برای هر مشکلی باید خارجی‌ها را بیاوریم و مبانی فکری ما در حوزه دانشگاه و صنعت با آنها فرق دارد و دچا رمشکل است، ما درکشورمان صنعت نداریم بلکه فقط تعداد زیادی کارخانه داریم.

وی با بیان اینکه ما به اکوسیستم و زیست بوم آموزشی و پژوهشی نیاز داریم، ادامه داد: با استفاده از پول دولت، نمی‌توان پژوهش انجام داد و پژوهش با پول دولت قابل نوآوری و خلاقیت نیست و دولت اصلا نباید وارد این زمینه شود و تنها باید محیط کسب و کار را درست کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه اقتصادی که بر مبنای نفت باشد به وجود آورنده فرهنگ غلط در زمینه اشتغال و کسب و کار است، ادامه داد: این تفکر که جوان آرزوی دارد کار دولتی و پشت میزی داشته باشد خیانت به خود اوست و اعتماد به نفس و نوآوری را از او می‌گیرد.

ستاری عنوان کرد: شرکت‌های استارت آپی در زمینه‌های مختلف فعال هستند و موفق عمل می‌کنند و به زودی شرکت‌های بزرگی به دست جوانان به وجود می‌آیند و دولت هم ازآنها حمایت می‌کند

وی با اینکه مهمترین مشکل ما در ایجاد اکوسیستم و محیط کسب و کار، نبود سرمایه‌گذاری و خطرپذیری است، گفت: اقتصاد کشور و پژوهش کشور نیازمند عقل و تفکر است و مهم این است که جوان اعتماد به نفس داشته باشد و بعد از شکست دوباره بایستد و بخش خصوصی برای ایجاد کسب و کار بر روی آنها سرمایه‌گذاری کند و در قالب شتابدهنده عمل کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: سرمایه‌گذاران در داخل استان باید بدانند که آینده استان توسط جوانان استان رقم می‌خورد و آنها که در خارج از استان سرمایه‌گذاری می‌کنند بدانند که در  استان خود سود بیشتری را به دست می آوردند.

ستاری ادامه داد: باید توجه داشت که استان یزد با خام فروشی آینده خود را نمی‌تواند تامین کند و با معدن آهک و گچ و ... درآمد کسب نمی‌شود و این فعالیت‌ها تنها برای نیروهای کار دیگر کشورها اشتغال ایجاد می‌کند و احتیاج به دیدیگاه جدید، زیست بوم جدید و سرمایه‌گذاری برای ایجاد محیط کسب و کار داریم.

انتهای پیام/


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها