نمایش نمایش

شناسه : 29231381


بانوی هنرمند یزدی بیش از 8 سال در زمینه هنرهای معرق، منبت مشغول به کار است و اکنون در زمینه پیکرتراشی هنرنمایی کرده و به قطعه‌های چوب خشک جانی دوباره داده است.

به گزارش یزدرسا، نجما فتاحی از بانوان هنرمند یزدی است که از 8 سال پیش وارد عرصه صنایع دستی شده و کار خود را با معرق شروع کرده است و پس از هنرنمایی در زمینه معرق منبت و منبت اکنون به هنر پیکرتراشی روی آورده است.

وی در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا، گفت: در این نوع صنایع دستی از انواع چوب درختان مانند اقاقیا، عناب، گردو، نارنج و غیره استفاده می‌کنیم که با همان رنگ طبیعی خود بدون هیچ رنگ مصنوعی به کار برده می‌شوند و تمام کارها نیز با دست و ابزارآلات خاص این رشته‌ها انجام می‌شود.

فتاحی در خصوص هنر پیکرتراشی عنوان کرد: با توجه به پیکره‌ای که قرار است ایجاد شود، طرح آن را آماده می‌کنیم و بعد از انتخاب چوب مناسب از نظر رنگ و اندازه، طرح بر روی چوب پیاده می‌شود و با استفاده از ابزار با فرم دادن، شیب، حالت دادن، گرد کردن و خالی کردن، پیکره ساخته می‌شود.

وی با اشاه به هنر معرق کاری نیز گفت: در معرق از انواع چوب‌های رنگی استفاده می‌شود و تنوع چوب در این هنر زیاد است و از چوب درختانی چون اقاقیا، نارنج، عناب، گردو و ... که هر کدام رنگ خاصی دارند به کار برده می‌شود.

فتاحی ادامه داد: برای معرق، ابتدا طرح مورد نظر روی چوب پیاده می‌کنیم و با اره مویی که وسیله اصلی این هنر است شکل‌ها را در می‌آوریم و مانند پازل به هم می‌چسبانیم و در نهایت طرح شکل می‌گیرد.

این بانوی هنرمند یزدی گفت: علاوه بر کار خانه‌داری به این هنرها نیز مشغول هستم و علاوه بر اینکه در داخل خانه محلی را به عنوان کارگاه به آنها اختصاص دادم، مغازه‌ای نیز جهت فروش آثار خود در انتهای خیابان مسجد جامع اجاره کرده‌ام و علاوه بر آن این صنایع را به کارآموزان نیز آموزش می‌دهم.

وی با بیان اینکه مردم مخصوصا در ایام نوروز استقبال خوبی از هنرهای معرق و پیکر تراشی دارند، افزود: معمولا کارهای کوچک به خوبی فروش می‌روند ولی کارهای بزرگ معمولا افراد خاصی از آن استقبال می‌کنند و با توجه به اینکه زحمت و وقت زیادی برای آنها صرف شده است نه می‌توان با قیمت پایین به مردم ارائه داد و نه خرید آنها در توان آن‌ هاست با این حال استقبال مردم عشق و انگیزه به انجام این کار را در من بیشتر می‌کند.

فتاحی، نبود حمایت در بازاریابی و فروش صنایع دستی هنرمندان یزدی  را یکی از این مشکلات عنوان کرد و افزود: کهنه بودن ابزار و همچنین بی کیفیتی آنها کار را سخت کرده است و در مورد بسته بندی کارهایم نیز دچار مشکل هستم چرا که کارهایی که انجام شده در اندازه‌های مختلف است و بسته بندی آنها هزینه بر است و مجبورم برای تحویل به مشتری، آنها را در بسته‌بندی ساده قرار دهم.

انتهای پیام/ف

 


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها