نمایش نمایش

شناسه : 25646427
برای جوانان یزدی کار نشد ندارد؛


عرب خاوری جوان 29 ساله یزدی گفت: اولین سودی که در سال 86 از پرورش بلدرچین داشتیم 300 هزار تومان بود و اکنون با سرمایه 40 میلیونی، ماهیانه 7 میلیون سود دارم.

به گزارش عصر فرهنگ، مصطفی عرب خاوری جوان 29 ساله یزدی تحصیلات خود را در رشته کارشناسی حسابداری گذارنده است. وی در مصاحبه با خبرنگار یزدرسا، اظهار کرد: 9 سال قبل برای اولین بار که وارد کار پرورش بلدرچین شدم تنها برای سرگرمی و اوقات فراغت بود و با جوجه ریزی هزار بلدرچین کار شروع شد به طوری که اصلا به جنبه اقتصادی آن هم فکر نمی کردیم.

وی افزود: بتدریج به این کار علاقه مند شدم و با توجه به سود و کسب درآمد مناسب باعث شد این کار را ادامه داده و به فکر توسعه آن باشم و با سود حاصل از دوره اول توانستیم توانتسیم در دوره بعد 4 جوجه بریزیم و به صورت جدی وترد عرصه پرورش بلدرچین شویم.

این جوان یزدی در ادامه گفت: بعد از توسعه، سالن را قفس بندی کرده و دستگاه جوجه کشی به مجموعه اضافه کردیم و با 5 هزار مولد شروع به تولید تخم بلدرچین کردیم و بوسیله دستگاه، جوجه یکروزه تولید کردیم و در این زمینه خودکفا شدیم.

وی با بیان اینکه هفته ای 30 هزار جوجه یک روزه تولید می کنیم که تمام این جوجه ها را به فروش می رسانیم و برای هر دوره جوجه ریزی خودمان نیز 15 هزار جوجه تولید می کنیم، اذعان کرد: به طور متوسط هر دوره جوجه ریزی 50 روز زمان می برد و در سال 6 الی 7 مرتبه این کار تکرار می شود.

عرب خاوری بیان کرد: هر بلدرچین تقریباً 170 گرم وزن دارد و در سال بیش از 15 هزار تن بلدرچین کشتار می شود.

وی به مشکلاتی که در عرصه پرورش بلدرچین وجود دارد اشاره کرد و گفت: دست دلال ها در این کار زیاد شده و با توجه به زحمتی که تولید کننده در این راه می کشد مقدار بسیاری عاید دلال ها می شود و همچنین زیاد شدن و اشباع پرورش بلدرچین سبب شده عرضه زیاد شود و در مقابل آن تقاضا کمتر شده است.

این جوان با بیان اینکه توانسته است در کار خود برای دو نفر اشتغال زایی داشته باشد، افزود: اولین سودی که در سال 86 از این کار داشتیم 300 هزار تومان بود و اکنون با سرمایه 40 میلیونی ماهی 7 میلیون سود داریم.

انتهای پیام/ه

 


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها