نمایش نمایش

شناسه : 24836855
عضو هیئت علمی دانشگاه یزد:


استاد علوم سیاسی دانشگاه یزد گفت: این مسائل کوچک را بزرگ کردن و در بوق و کرنا کردن چیزی جز سرپوش گذاشتن بر عدم موفقیت های دولت به خصوص در حوزه های اقتصادی و سیاست خارجی نیست.

استاد علوم سیاسی دانشگاه یزد در مصاحبه با عصر فرهنگ، ضمن اشاره به لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد و حواشی این موضوع اظهار داشت: در این رابطه باید اشاره کرد که اولاً لغو سخنرانی ها امری طبیعی است. به طوری که در همین چند روز گذشته دو سخنرانی دکتر حسن عباسی که از اساتید و سخنرانان معروف هستند در شهر یزد لغو شد و هیچ گونه انعکاس خبری از آن مشاهده نشد. فلذا لغو این سخنرانی هم طبیعی بود. اما این که برخی از روزنامه های زنجیره ای و سایت ها این اتفاق را به صورت یک امر بسیار مهمی جلوه بدهند به نظر می رسد برای انحراف افکار عمومی باشد، به این معنا که مسائل بسیار فرعی و جزئی را مطرح می کنند تا یک سری مسائل مهم از حافظه مردم حذف شود.

دکتر اکبر غفوری افزود: برای مثال یکی از مهمترین مسائلی که مقام معظم رهبری تاکید داشتند بحث فیش های نجومی بود، که ایشان فرمودند نباید دچار مرور زمان شود و کسانی که این پول ها را گرفته اند خلاف شرعی مرتکب شده و باید این مبالغ به بیت المال بازگردانده شود، همچنین این افراد باید از کار برکنار و محاکمه شوند. متاسفانه دولت در این زمینه هیچ کاری انجام نداد و این حرکت هایی که گاه گاه اتفاق می افتد بیشتر به خاطر این است که یک سری مسائل مهم را از ذهن افراد مخفی کند.

وی تاکید کرد: در چند ماه گذشته نیز بحث کنسرت ها مطرح بود، این بحث هم از مسائل حاشیه ای و فرعی بود که به دنبال این بود که مردم مسائل مهم تر را فراموش کنند.

غفوری ادامه داد: قرار بود برجام به لغو همه تحریم ها منجر شود با این وجود می بینیم تحریم ها تشدید هم شده است. قرار بود حقوق هسته ای رعایت شود ولی مراکز هسته ای اراک، فردو و نطنز تعطیل شد. دولت در بحث اشتغال، ازدواج مسکن ارزان قیمت، رونق اقتصادی، مبارزه با فساد، توزیع عادلانه ثروت وعده هایی داده بود که متاسفانه عملی نشد. لذا این مسائل کوچک را بزرگ کردن و در بوق و کرنا کردن چیزی جز سرپوش گذاشتن بر عدم موفقیت های دولت به خصوص در حوزه های اقتصادی و سیاست خارجی نیست. لذا در واقع به نظر بنده این مساله حاشیه ای را بزرگ می کنند تا افکار عمومی را منحرف کنند و یک سری واقعیت های جامعه را به دست فراموشی بسپارنند و ضعف و ناکارآمدی خود را توجیه کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد بیان داشت: علی مطهری هر چند فرزند شهید عزیز و گرانقدر استاد مرتضی مطهری هستند که همه ما احترام خاصی برای ایشان قائلیم اما ما فرزندان هر کسی را با توجه به مبانی فکری آنها می شناسیم. مثلاً سید حسن نصرالله و شیخ زکزاکی را به عنوان یکی از فرزندان امام خمینی می شناسم؛ اما ممکن است برخی از افرادی که نسبتی با امام دارند ولی خط فکری امام را دنبال نمی کنند آن ها را فرزندان امام ندانیم. در همین رابطه  صحبت هایی علی مطهری را ببینید. ایشان همان حرف دشمن را تکرار می کند. بحث نقض حقوق بشر درایران که همان حرف رادیوی اسرائیل و رادیوهای بیگانه است. لذا علی رغم اینکه وی پسر استاد مطهری است اما متاسفانه مبانی فکری او  فرسنگ ها از استاد مطهری به دور است.

غفوری با اشاره به توهین های علی مطهری به نماینده ولی فقیه و امام جمعه مشهد اظهار داست: در همین نامه مطهری خطاب به رئیس جمهر یک نوع تشویش افکار و توهین به امام جمعه مشهد انجام شده است. همین کار را وی در کرج هم انجام داده بود به طوری که بعد از اینکه روشن شد که امام جمعه کرج در لغو سخنرانی وی نقشی نداشته مجبور به نگارش نامه عذرخواهی از ایشان شد.

وی تصریح کرد: در همین رابطه آیت الله علم الهدی این حق رابرای خودش قائل است که از وی شکایت کند. چرا که مطهری در واقع نسبت به جایگاه امام جمعه مشهد توهین روا داشته و این ها باید متقابلاً پیگیری شود تا افراد به خودشان اجازه ندهند به هر مقام روحانی جسارت کنند.

این استاد دانشگاه با گلایه از مواضع دولتی ها در این خصوص گفت: متاسفانه دولت علی رغم اینکه اذعان دارد موفقیت های اقتصادی بسیار کمی داشته و وعده هایش عملی نشده می بینیم سه وزیر فرهنگ، ارشاد و آموزش و پرورش یعنی وزرای فرهنگی را عوض می کند در حالی که آنچه افکار عمومی انتظار داشت ترمیم کابینه در حوزه اقتصادی بود.

این کارشناس سیاسی با اشاره به احتمال طراحی این سناریو برای برکناری وزیر کشور گفت: رحمانی فضلی جز نوادر وزرای نسبتاً اصولگرای دولت آقای روحانی باشد که شاید به این وسیله می خواهند وزیری را بیاورند که در خط خودشان باشد تا زمینه را برای انتخابات آینده فراهم کند.


 


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها