نمایش نمایش

شناسه : 14609171


عضو هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه برخلاف آمریکایی‌ها دولت حاضر نیست در خصوص برجام به مجلس پاسخگو باشد، گفت: قرار بود تحریم‌ها در روز امضای توافق لغو شود اما طبق برجام اگر نتیجه بازرسی‌های آژانس مثبت باشد، تحریم‌ها تعلیق می‌شود.

به گزارش عصر فرهنگ، مهرداد بذرپاش عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با حضور در بین دانش‌پژوهان طرح ولایت به سخنرانی پرداخت.

وی ضمن تشکر از مؤسسه امام خمینی (ره) و مجموعه بسیج دانشجویی جهت امتداد طرح ولایت، در مورد توافق هسته‌ای گفت: امروز دانشجویان در مورد مسائل هسته‌ای اطلاعات خوبی در دانشگاه‌ها دارند، خوب مطالعه کرده‌اند و دیگر کسی نمی‌تواند با نقل غیر واقع کلاه بر سرشان بگذارد.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد : بحث هسته‌ای از زمانی شروع شد که منافقین ادعا کردند ایران می‌خواهد بمب هسته‌ای بسازد، از همان جا مذاکرات کشور در مورد مسئله هسته‌ای صورت گرفت. مذاکرات ما در پاریس شروع شد و در ادامه هم مذاکرات وین صورت گرفت.

وی یاد آور شد:  موضوع PMD در دولت اصلاحات و در سال 82 مطرح شد که یکی از مهمترین دلایل آن برای تحریم موشک شهاب 3 بود، با این بهانه که این موشک ها دارای قابلیت حمل کلاهک هسته ای است.

بذرپاش با اشاره به تعلیق برنامه هسته‌ای ایران در نشست سعد آباد در سال 82، گفت: البرادعی در آن زمان اعلام کرد ک ما 6 ماه تعلیق هسته‌ای را قبول کنیم و تیم مذاکره کننده هم قبول کرد به تبع تعلیق هسته‌ای پلمب هسته‌ای صورت گرفت و دو مرتبه دیگر هم این مساله تمدید شد. این پلمب مجموعاً یکسال و نیم طول کشید و بالاخره در اواخر دولت اصلاحات فک پلمب با دستور مقام معظم رهبری صورت گرفت .

این نماینده مجلس ضمن بیان اینکه ما به همت امثال شهید احمدی روشن در صنعت هسته‌ای به چرخه کامل سوخت هسته‌ای دست‌ یافتیم، پیرامون نسل‌های متعدد تحریم‌های صورت گرفته علیه جمهوری اسلامی، گفت: نسل اول تحریم‌ها از تسخیر لانه جاسوسی صورت گرفت، نسل دوم از زمان انفجار لبنان صورت گرفت که ایران را متهم کردند و تحریم نسل سوم در سال 89 با قطعنامه 1929 صورت گرفت.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مهمترین نکته در مورد تحریم‌های نسل سوم این است که برخلاف تحریم‌های نسل اول و دوم در تحریم‌های نسل سوم یک سازمان تحریم تعریف شد و تحریم بر پایه اطلاعات جاسوسی بود.

بذرپاش در ادامه افزود : دور اول مذاکرات از سال  82 تا 84 بود که هدفش تحریم نبود بلکه اجازه برای ادامه فعالیت هسته‌ای بود و دور دوم از سال 84 تا 90 برای اعتماد سازی جهت وارد نشدن پرونده به شورای امنیت صورت گرفت، اما دور سوم مذاکرات از سال 90 تا الان برای رفع تحریم‌ها صورت گرفت. دولت یازدهم نیز بخاطر قولی که برای حل 100 روزه مشکلات داده بود، توافق ژنو را از همان ابتدای کار در دستور کار قرار داد.

وی در خصوص ورود مجلس به توافق هسته‌ای گفت: بر خلاف آمریکا که کنگره و مجلس سنا و مجلس نمایندگان تیم مذاکره کننده آمریکا را بازجویی می‌کنند در ایران تیم مذاکره کننده یک توضیحات کلی به مجلس می‌دهد و می‌رود.

این نماینده مجلس در توضیح متن برجام گفت : در مورد مذاکرات وین و برجام قرار است توافق در مهر ماه صورت گیرد و اجرای توافق در دو ماه بعد یعنی اواخر آذر ماه توسط ایران صورت گیرد و اگر نتیجه بازرسی‌ها مثبت باشد تحریم‌ها تعلیق می‌شوند، درحالی که قرار بود در روز امضا و بعدتر روز اجرا گام به گام تحریم‌ها لغو شوند.

بذرپاش در پایان تاکید کرد : وقتی در مورد بیانیه لوزان از تیم مذاکره کننده سوال می‌کردیم، می‌گفتند کنگره آمریکا فشار آورده است و تیم مذاکره کننده آمریکا در فشار است، اما خودشان حاضر نیستند به مجلس پاسخگو باشند و می‌خواهند این مسئله در سطح شورای عالی امنیت ملی تایید شود در حالیکه مجلس باید بر این مسئله مهم نظارت کند.


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها