نمایش نمایش

شناسه : 32188482
مدیرکل بهزیستی استان یزد:


مدیرکل بهزیستی استان یزد با بیان اینکه 10 درصد جامعه ما را معلولین تشکیل می‌دهند گفت: متأسفانه امروز ارگان‌ها و نهادها اعم از دولتی و غیردولتی اصلاً به این قشر توجهی ندارند و نمی‌دانند معلولین جزء جامعه هستند باید به معلولین نیز مانند سایر مردم خدمت‌رسانی کنند.

به گزارش عصر فرهنگ؛ مدیرکل بهزیستی استان یزد پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت هفته افراد دارای معلولیت شعار این هفته را «تصویب قانون اساسی و حمایت از افراد دارای معلولیت، اقدامات فراگیر برای تحقق جامعه پایدار و پذیرا برای همه» عنوان کرد و گفت: در سال 83  قوانینی برای حمایت از معلولان در مجلس به تصویب رسید اما طی این سال‌ها برخی قوانین اجرا نشد و یا در حین اجرا نواقص آن‌ها مشخص شد و اکنون این طرح برای رفع نواقص دوباره به مجلس رفته است که امیدواریم با بازنگری قدم بزرگی برای حمایت از معلولین برداشته شود.

جلیل عفتی با بیان اینکه 10 درصد جامعه ما را معلولین تشکیل می‌دهند اظهار کرد: متأسفانه امروز ارگان‌ها و نهادها اعم از دولتی و غیردولتی اصلاً به این قشر توجهی ندارند و نمی‌دانند معلولین جزء جامعه هستند باید به معلولین نیز مانند سایر مردم خدمت‌رسانی کنند.

وی افزود: جامعه باید در همه زمینه‌های علمی، فرهنگی، هنری، خدماتی و رفاهی برای معلولین و سایر افراد جامعه یکسان باشد و معلولین از جامعه جدا نشوند زیرا استعدادهای این قشر نادیده گرفته می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان یزد اذعان کرد: در استان یزد حدود 50 هزار معلول شناسایی شده داریم که نزدیک به 26 هزار نفر از این افراد خدمات اداره کل بهزیستی استان و نهادهای مربوطه را دریافت می‌کنند.

عفتی ادامه داد: بخش مهمی از جامعه ما را معلولین تشکیل می‌دهند که باید به آن‌ها توجه ویژه شود و باید همه برای احقاق حق معلولین تلاش کنند.

وی  با بیان اینکه شهر یزد تا اینکه فضای مناسبی برای معلولین شود فاصله زیادی دارد تصریح کرد: در جلسه شورای شهر، اعضا شورا و شهردار یزد قول‌های مساعدی برای مناسب‌سازی شهر برای معلولان دادند و شهردار قول داد تا در مناسب‌سازی فضا از معلولین مشاوره بگیرد.

عفتی گفت: استان یزد در بحث پیشگیری از معلولیت در مباحث ژنتیکی و دیگر موارد به خوبی عمل کرده به‌طوری‌که ما در بخش ناشنوایان ورودی به مدارس استثنایی نداشته‌ایم اما متأسفانه در بحث تصادفات و معلولین ناشی از تصادف هیچ دغدغه‌ای وجود ندارد و سعی نمی‌‌شود که اقدامی جدی و عملی برای کاهش تصادفات برداشته شود.

وی تصریح کرد: تبعات ناشی از تصادف علاوه بر فوتی و بی‌سرپرست شدن خانواده‌ها، معلولیت نیز است که هزینه‌های سنگینی برای جامعه و دولت به بار می‌آورد.

انتهای پیام/ز.ک


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها