نمایش نمایش

شناسه : 25146153


بعد از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا قانون تحریم‌های ده ساله علیه کشورمان را تصویب کرد، دو روز قبل، سنای آمریکا نیز با 99 رای موافق و بدون هیچ رای مخالفی این قانون را تصویب کرد و حالا این قانون در آستانه امضای اوباما قرار دارد.

به گزارش عصر فرهنگ، بعد از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا قانون تحریم‌های ده ساله علیه کشورمان را تصویب کرد، دو روز قبل، سنای آمریکا نیز با 99 رای موافق و بدون هیچ رای مخالفی این قانون را تصویب کرد و حالا این قانون در آستانه امضای اوباما قرار دارد. رئیس‌جمهور آمریکا ده روز فرصت دارد این قانون را امضا کند و تحلیل‌گران معتقدند او این قانون را امضا خواهد کرد. اقدامی که به گفته وزیر امور خارجه نقض برجام محسوب می‌شود.

جواد ظریف خردادماه امسال در صحن علنی مجلس در رابطه با تحریم‌های ده ساله ایران گفته بود: «قانونی هست به نام ISA که این قانون در پایان سال ۲۰۱۶ مدتش تمام می‌شود. یک گروهی از سناتورها و نمایندگان مجلس(آمریکا) به دنبال تمدید آن هستند. ما هم به دولت آمریکا تذکر دادیم که باید برجام رعایت شود و تمدید قانون ISA  مغایر با برجام است. آن‌ها(دولت‌مردان آمریکا)  هم در جلسه استماع کنگره اعلام کردند که نحوه برخورد با این قانون باید به شکلی باشد که برجام را نقض نکند. اینجا ما تاکید می‌کنیم که برجام اهدافش و چارچوب‌هایش مشخص است. دولت آمریکا - ربطی هم به این ندارد که دولت کجاست، کنگره کجاست و چه کسی در کاخ سفید نشسته - تعهدات بین‌المللی دولت آمریکا مشخص است و نباید تحریم‌ها مجددا ایجاد شود.»

اما تاسف‌بارتر از تمدید تحریم‌ها و نقض برجام، نوع مواجهه غربگرایان داخلی با این مسئله است. لیبرال‌های وطنی که در فرایند مذاکرات مدام از لغو بالمره تحریم‌ها در صورت نهایی شدن توافق سخن می‌گفتند و به مردم وعده حل و فصل مشکلات اقتصادی و معیشتی را داده بودند، حالا در پی توجیه اقدام آمریکایی‌ها هستند. در شرایطی که برجام را به وجود آوردند تا تحریم‌ها لغو شود، حالا به خاطر برجام از تحریم‌ها دفاع می‌کنند و مدام سعی دارند بگویند برجام نقض نشده است.

روشنفکرنمایان که زمانی در واکنش به تصویب برجام روزنامه‌های خود با تیترهایی چون: «کلید چرخید، ایران خندید» «دنیا به احترام ایران ایستاد» «آغاز عصر ایرانی» «جهان تغییر کرد» «انفجار امید» «پیروزی بدون جنگ»! «حصر ایران شکست»!  «قدرت‌های بزرگ دنیا در برابر ایران تسلیم شدند» و... روانه دکه‌ها کرده بودند و در حالی که برای برجام جشن و پایکوبی راه انداخته بودند، حالا منتقدین برجام را مورد هجمه قرار داده‌اند که چرا به تمدید تحریم‌های ده ساله می‌پردازید!

ارسلان پورذهبی/

انتهای پیام/س


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها