نمایش نمایش

شناسه : 28814838
یک صنعتگر یزدی:


مدیر عامل کارخانه شیشه شیرکوه ایمن یزد گفت: ردیک به 16 سال در این کارخانه زحمت کشیدیم و زمینه ارتزاق حدود 70 نفر را ایجاد کردیم اما در دولت یازدهم همه آنچه به دست آورده بودیم را از دست دادیم.

به گزارش عصرفرهنگ، مدیر عامل کارخانه شیشه شیرکوه ایمن یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا در خصوص وضعیت این واحد تولیدی گفت: در شرایط اقتصادی موجود این واحد تولیدی در ظرفیت کمتر از 50 درصد تنها با 35 کارگر کار می‌کند در حالی که توانایی به کارگیری 80 نفر نیروی کار را دارد اما متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی مجبور به اخراج و تعدیل نیمی از کارگران خود شده‌ایم

رضا خشنود اظهار داشت: این کارخانه دارای دو خط تولید شیشیه دوجداره و سکوریت بوده که در سه شیت کاری فعال بوده است اما متاسفانه اکنون خط تولید شیشه دو جداره تعطیل شده و خط تولید شیشه سکوریت نیز در یک شیفت با نیمی از ظرفیت کار می‌کند.

وی تصریح کرد: اگر شرایط بد اقتصادی موجود ادامه یابد توانایی ادامه کار را نداشته و متاسفانه کارخانه تعطیل و کارگران اخراج خواهند شد.

خشنود در خصوص مشکلات گریبان‌گیر بخش صنعت گفت: افزایش فشارهای مالیاتی، حقوق سنگین دولتی مانند تامین اجتماعی و رکود حاکم بر بازار از جمله مشکلات صنعت‌گران در شرایط فعلی است اما مهمتر از این موارد، بهره‌های بالای بانکی است که صنعتگران باید پرداخت کنند به طوری که اگر شرکتی بدهکار بانک شود بیچاره می‌شود.

وی با گلایه از نرخ بهره ‌های بانکی اظهار داشت:  نرخ تسهیلات بانکی به هیچ عنوان با نرخ سود تولید هم خوانی ندارد و شرکت‌ها تحت فشار نزول بانک‌ها قرار دارند . در شرایط فعلی نرخ سود بیشتر از 8 الی 10 درصد صرفه اقتصادی ندارد.

این صنعتگر اذعان داشت: برای تامین نقدینگی واحد تولیدی مجبور به اخذ تسهیلات از بانک شدیم که متاسفانه طی دو سال و دو ماه مبلغ یک میلیارد و 700 هزار تومان تسهیلات دریافتی به بیش از  شش میلیارد تومان بدهی بانکی تبدیل شده است به عبارتی سود بانکی بیش از 50 درصد رسیده است.

خشنود با اشاره به مشکلات پیش آمده برای این واحد تولیدی تصریح کرد: اکنون در شرایطی قرار داریم که حاضریم کارخانه را به بانک واگذار کنیم اما بانک نمی پذیرد و متاسفانه از سویی دیگر بانک ضامنین کارخانه را اذیت می‌کند.

وی با اشاره به سابقه درخشان این واحد تولیدی اظهار داشت: نردیک به 16 سال در این کارخانه زحمت کشیدیم و زمینه ارتزاق حدود 70 نفر را ایجاد کردیم بدون آن که یک کارگر ناراضی باشد و یا شکایتی داشته باشد اما طی دو سال و نیم در دولت یازدهم همه آنچه به دست آورده بودیم را از دست دادیم. در این دولت با مشکلات زیادی مواجه شدیم به طوری که حتی در مواقعی توان پرداخت دستمزد کارگران را نداشتیم.

این فعال اقتصادی در خصوص اخذ تسهیلات از کارگروه رفع موانع تولید استانداری گفت: در این کار گروه نیز بعد از چندین جلسه فقط بدهی کارخانه را با وام دیگر جابه جا کردند.

خشنود در خصوص حمایت‌های دولت از صنایع گفت: شعار حمایت از صنایع دروغی بیش نیست چرا که اصلا حمایتی از صنعت و تولید نمی‌شود. مسئولین به بخش تولید ضربه نزنند حمایت پیش‌کش آن‌ها باشد.

انتهای پیام/ق


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها