نمایش نمایش

شناسه : 30624951
مدیر کل منابع طبیعی یزد اعلام کرد


مدیر کل منابع طبیعی استان یزد با اشاره به پیشرفت قابل توجه توسعه کمربند سبز یزد در سال های اخیر گفت: تکمیل و گسترش این طرح منوط به همکاری همه دستگاه ها و نهادهای مرتبط و تأمین اعتبارات مورد نیاز است.

به گزارش عصرفرهنگ؛ مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد با اشاره به اهمیت ایجاد کمربند سبز در شهر یزد گفت: اجرای کمربند سبز در اکثر نقاط کشور و به خصوص مراکز استان ها اجرا می شود. این طرح در شهرستان یزد از دهه هفتاد آغاز و به مرور و مطالعه شده و تا کنون قریب به 300 هکتار عملیات جنگل کاری انواع درختان زیتون، گونه های مختلف کاج، سرو و اکالیپتوس انجام شده است.
محمد رضا آخوندی افزود: اهمیت ایجاد کمربند سبز بر کسی پوشیده نیست، قطعاً اجرای این طرح تلطیف هوا و توسعه فضای سبز شهری را به دنبال دارد.
وی با اشاره به طرح های جدید اداره منابع طبیعی استان یزد گفت: ما 19  پلي گون (لکه) دیگر را برای توسعه فضای سبز مشخص کردیم که از پل الغدیر شروع می شود و تا ابتدای جاده بافق امتداد می یابد. اما اجرای تمام این طرح ها به تأمین اعتبارات و منابع پایدار آب نیاز دارد.
آخوندی تصریح کرد: اداره منابع طبیعی مجوز برداشت 30 لیتر بر ثانیه از پساب تصفیه خانه شهر یزد جهت توسعه فضای سبز را دارد، اما در حال حاضر خط انتقال تکمیل نشده و این مقدار تخصیص داده شده هنوز اجرایی نشده و لذا هم اکنون آب مورد نیاز خود را از دو حلقه چاه در این مناطق تأمین می کنیم.
این مقام مسئول در مورد اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل کمربند سبز نیز بیان داشت: اعتبار آماده سازی محیط، تعویض خاک، خرید نهال، کشت درختان و از همه مهم تر نگه داری، آبیاری و مراقبت از فضای سبز ایجاد شده قابل توجه بوده و هر هکتار به غیر از تأمین زیر ساخت هایی مانند منابع آب در حدود 2 تا 3 میلیون هزینه در بر دارد.
وی با اشاره به استفاده از زندانیان در برخی استان ها برای توسعه فضای سبز اظهار کرد: در دهه 80 تفاهم نامه ای در این زمینه بود و در شهر یزد هم در بعضی پروژه ها از زندانیان استفاده شد. اخیراً نیز تفاهم نامه ای بین سازمان منابع طبیعی با اداره کل زندان های کشور منعقد شده تا بتوانیم از پتانسیل زندانیانی که زندان باز هستند استفاده بکنیم. این تفاهم نامه حدود یک ماه قبل در خود استان یزد بین اداره کل منابع طبیعی و مدیر کل امور زندان های استان منعقد شد قرار شد در بعضی از پروژه ها  و در بعضی از شهرها که امکان آن وجود داشته باشد از نیروهای زندانی که مورد تأیید اداره کل زندان ها بوده و توانایی لازم را داشته باشند با رعایت بحث‌های امنیتی در بعضی از پروژه های خود استفاده کنیم.
آخوندی افزود: در تفاهم نامه اخیر نیازها و نوع کاری که می شد به زندانیان محول شود بررسی شد و مسئولان اداره کل امور زندان های استان نیز بر تأمین معیشت و درآمد خانواده زندانیان تاکید ورزیدند.   
مدیر کل منابع طبیعی استان یزد با اشاره به پیشرفت قابل توجه توسعه کمربند سبز یزد در سال های اخیر گفت: تکمیل و گسترش این طرح منوط به همکاری همه دستگاه ها و نهادهای مرتبط و تأمین اعتبارات مورد نیاز است.
وی با اشاره به کاشت زیتون در برخی مناطق بیان داشت: با مطالعه و بررسی به این نتیجه رسیدیم گیاهی کشت شود که علاوه بر زیبایی در طول سال هم خزان نداشته باشد و از همه مهم تر مثمر باشد تا در آینده و در صورت لزوم بتوان نگه داری و حفاظت از آن را به بخش خصوصی واگذار کرد.
آخوندی با اشاره به اهمیت فضای سبز و مراتع گفت: محیط زیست و منابع طبیعی بستر توسعه هر جامعه ای است و اگر دستخوش تغییر شود آسیبش به همه وارد می شود. لذا اگر اهمیت مرتع، جنگل و سرزمین ما از طریق رسانه ها و جراید برای همه مشخص شود قطعاً آسیب کمتری را در این حوزه شاهد خواهیم بود.
وی گفت: رسالت سازمان ما حفظ، توسعه، احیا و بهره برداری اصولی از مراتع و جنگل ها است برای رسیدن به این منظور مشارکت مردم برای ما خیلی مهم است. در همین راستا سامانه تلفنی 1504 به صورت شبانه روزی و رایگان آماده دریافت هر گونه خبری پیرامون اخبار این حوزه، تصرف، تخریب و حریق احتمالی بوده همکاران ما آمادگی رصد و رسیدگی به گزارشات را دارند.
انتهای پیام/

 

فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها