نمایش نمایش

شناسه : 31076993


پشتیبانی از یک فرد متخلف عرضه کننده قلیان آن هم از سوی یکی مقام مسئول، نه تنها بسیار شائبه برانگیز است بلکه تبعات آن تمامی شهر یزد را در بر خواهد گرفت، به خصوص اگر این رویه غلط به یک عادت بدل شود.

به گزارش عصرفرهنگ؛ بر اساس ماده ۲۷ قانون نظام صنفی و صورتجلسه کمیسیون نظارت عرضه و فروش مواد دخانی نظیر قلیان در اماکن عمومی ممنوع می باشد. بر همین اساس اخیراً نهادهای ناظری نظیر دانشگاه علوم پزشکی و اداره اماکن نیروی انتظامی اقدام به بازرسی، اخطار و در نهایت پلمپ واحدهای صنفی متخلف کرده اند.

در نتیجه همین اقدامات بسیاری از قهوه خانه های یزد اکنون از عرضه قلیان خودداری می کنند و برخی نیز با دستور قضائی پلمپ شده اند. اما متاسفانه هستند مراکزی که با حمایت برخی افراد همچنان آزادانه به فعالیت خود ادامه می دهند. بعضی از این مراکز آنقدر شناخته شده هستند که حتی نیازی به معرفی ندارند.

برای مثال یکی از این مراکز چند سال قبل موفق به دریافت پروانه کسب شد که با پیگیری های صنف چلوکباب مشخص شد مراحل صدور این پروانه برخلاف قانون صورت گرفته و در نتیجه همان زمان از سوی صنف چلوکباب ابطال شده است.  با این وجود این مرکز همچنان به کار خود ادامه داد و علی رغم ابطال پرونده کسب هم هیچگونه برخوردی با وی صورت نگرفت. تا اینکه در سال جاری و بر اساس قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات حکم پلمپ این واحد صادر شد.

با این وجود علی رغم تمامی این تخلفات یکی از مقامات ارشد امنیتی از رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان یزد درخواست کرد تا  جهت اخذ مجوز به این واحد صنفی سه ماه دیگر نیز مهلت دهد! این علاوه بر مهلت دو ماهه ای است که به گرداننده این واحد برای تخلیه جهت پلمپ اعطا شده بود. همانطور که واضح و مبرهن است، رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان یزد نیز با این درخواست موافقت کرد. این در حالی است که طبق نظر کارشناسان اعطای مهلت سه ماهه به قهوه خانه جهت پیگیری اخذ پروانه خلاف قانون نظام صنفی بوده و خارج از چارچوب قانونی است. جالب اینکه گرداننده این واحد متخلف با علم به حمایت چهره های امنیتی دولت تا کنون نیز به اتحادیه مربوطه جهت دریافت پروانه کسب مراجعه نکرده است.

بررسی علت حمایت یک چهره امنیتی از یک واحد صنفی متخلف خارج از عهده این نوشتار است اما مسلماً دود حمایت از اقدامات غیرقانونی و اعمال فشار به نهادهای قانونی جهت جلوگیری از انجام وظیفه در آینده ای نه چندان دور به چشم تمامی شهروندان یزدی خواهد رفت.

انتهای پیام/


 


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها