نمایش نمایش

شناسه : 12002092


وزیر امور خارجه و نماینده مردم مشهد در جلسه عصر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درگیری لفظی داشتند.

به گزارش عصر فرهنگ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ساعتی قبل در جلسه عصر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حضور یافته است.

 

جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت درخصوص موضوعات مورد بحث در این جلسه به باشگاه خبرنگاران،گفت:آقای کریمی‌قدوسی بحث‌هایی را در رابطه با فوردو و نطنز داشتند.

 

وی افزود: آقای کریمی‌قدوسی نگرانی‌هایی را مطرح کرد که قبلاً به آقای ظریف تذکر داده شده بود.

 

نماینده مردم رشت گفت: آقای کریمی‌قدوسی به آقای ظریف گفت حضرت آقا به شما تذکر داده است؛ولی آقای ظریف به آقای کریمی‌قدوسی گفت شما دروغ می‌گویید به آقا تهمت می‌بندید و به آقا ظلم می‌کنید و آقا به من تذکر ندادند.

 

 

تاکید نمایندگان مجلس بر لغو یکجای تحریم‌ها و حفظ حقوق هسته‌ای
اعضای کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با وزیر امورخارجه دیدار و در آن بر لغو یکجای تحریم‌ها و حفظ حقوق هسته‌ای تاکید کردند.محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، از حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر داد و گفت: در این جلسه اعضای کمیسیون از وزیر خارجه خواستند که به طور شفاف اعلام کند آیا متن منتشر شده از سوی کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا درباره مذاکرات لوزان را تأیید می‌کند یا نه.

 

وی با اشاره به پرسش نمایندگان از ظریف درباره چگونگی راستی ‌آزمایی طرف غربی و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در قبال توافقات، اظهار داشت: از وزیر امور خارجه تقاضا کردیم که تمهیدات اندیشیده شده برای یک مرحله‌ای شدن مذاکرات هسته‌ای که مورد تأکید مقام معظم رهبری است را اعلام کند.

 

آصفری تدابیر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای جهت ضمانت اجرایی توافق‌نامه هسته‌ای را بخش دیگری از دغدغه‌های نمایندگان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با ظریف عنوان کرد و گفت: لغو تحریم‌ها به صورت یکجا، حفظ حقوق هسته‌ای و تعطیل نشدن تحقیق و توسعه در عرصه هسته‌ای نیز از جمله تأکیدات نمایندگان خطاب به وزیر امور خارجه بود.

 

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره محتوای اظهارنظرهای نمایندگان درباره بیانیه لوزان افزود: نمایندگان از آقای ظریف به جد خواستند که در مواضع خود به صراحت خاطرنشان کند که نشستن ایران پای میز مذاکرات به واسطه فشارها و تحریم‌ها نبوده است چراکه پیش از تحریم ها ایران 190 سانتریفیوژ، صد کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده و صرفا از سانتریفیوژ نسل یک برخوردار بود اما پس از تحریم‌ها دارای 22 هزار سانتریفیوژ، 10 هزار کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده و نسل‌های دوم و سوم سانتریفیوژها شد.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین گفت: نمایندگان در جلسه با وزیر امور خارجه کشورمان تأکید داشتند که مواضع رسمی دستگاه دیپلماسی ما باید این پیام را برای طرف غربی داشته باشد که تحریم‌ها نه تنها ما را از دستیابی به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای منصرف نکرده بلکه پیشرفت ما را نیز در این عرصه موجب شده است. همچنین باید بر این نکته تصریح شود که آمریکایی‌ها بیش از ما نیاز به توافق هسته‌ای با ایران دارند.

 

آصفری در پایان گفت: در انتهای جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با ظریف تصمیم بر این شد که وی در جلسه غیر علنی مجلس شورای اسلامی در روز سه‌شنبه پاسخ این سوالات را بدهد.

 

محمدجواد ظریف که سرپرستی تیم هسته‌ای کشورمان را برعهده دارد، اخیراً از سوئیس بازگشته که در آن یک بیانیه مطبوعاتی مشترک منتشر شد.

 

همچنین چارچوب دستیابی به توافق نهایی مشخص شده که برخی از نمایندگان به آن انتقاد دارند.


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها