نمایش نمایش

شناسه : 24724637
معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد تاکید کرد


معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد روند رو به رشد دیابت را نگران کننده خواند و گفت: امروز بین 17 تا 20 درصد از مردم اختلال قند خون دارند که اگر اقدامی صورت گیرد تا 10 سال آینده شیوع آن به 30 درصد می رسد.

به گزارش عصر فرهنگ، معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با تاکید بر اهمیت بیماری دیابت گفت: علت بیماری دیابت سبک زندگی غلط است، شاید 20 درصد از بیماران مشکلات ژنتیکی دارند اما بقیه به علت سبک زندگی، عوامل محیطی، اجتماعی و روانی دچار این مشکل شده اند.

دکتر محمد حسن لطفی روند رو به رشد ابتلا به دیابت را نگران کننده خواند و افزود: امروز بین 17 تا 20 درصد از مردم اختلال قند خون دارند که اگر اقدامی صورت گیرد تا 10 سال آینده شیوع آن به 30 درصد می رسد.

وی گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در طرح جامع تحول سلام برنامه ریزی شده تا کلیه افراد بالای 30 سال از لحاظ بیماری های غیر واگیر غربالگری شوند؛ در همین راستا «سیب» سامانه یکپارچه بهداشت راه اندازی شد که به این وسیله و با استفاده از کد ملی افراد کلیه اطلاعات بیماران قابل استحصال است.

لطفی گفت: چهار عامل تغذیه، تحرک، دخانیات و الکل زمینه ساز بروز 4 بیماری مرگ آور  سرطان، بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های تنفسی و دیابت هستند.

وی با تاکید بر لزوم افزایش آگاهی جامعه ابراز داشت: ما در استان یزد مشکل سواد سلامت مردم را داریم. خیلی از بیماران دیابتی حتی با مصرف دارو نیز از بیماری در امان نیستند و این درحالی است که در صورت نهادینه شدن اهمیت سلامت در جامعه  افراد می توانند با مشاوره و راهنمایی همکاران ما با این بیماری مسالمت آمیز زندگی کنند. دیابت درمان قطعی ندارد و تنها می توان روند آن را کنترل کرد.

معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به اینکه در زمینه سلامت در بین کشورهای غرب آسیا رتبه پانزدهم را داریم گفت: مردم می‌توانند به جای استفاده از انواع داروها تنها با کمک یک پرشک و یک کارشناس تغذیه از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها جلو گیری کنند.

این مقام مسئول «خود مراقبتی» را بهترین راه مبارزه با بیماری ها توصیف کرد و از به کارگیری «سفیر سلامت» در منازل، مدارس، محیط کار و جامعه به این منظور خبر داد.

منبع: یزد آوا

انتهای پیام/


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها