نمایش نمایش

شناسه : 31746791
برگ‌هایی از زندگی شهید نوجوان یزدی؛


شیشه عطری که شکست روایت کوچکترین شهید دفاع مقدس در عرصه ی مستقیم رویارویی با دشمن بعثی در جبهه های رزم می باشد.

به گزارش عصرفرهنگ؛ کتاب «شیشه ی عطری که شکست» روایت زندگی نامه و حماسه ی کم سال ترین شهید دفاع مقدس در عرصه ی مستقیم رویا رویی با دشمن بعثی در جبهه های رزم می باشد، دانش آموز شهید دوازده ساله ای که در مقطع اول راهنمایی از شهیدیه میبد پس از چندین مرتبه حضور خالصانه و عاشقانه در مناطق عملیاتی در تاریخ 28/ 10/ 1360 به خیل عظیم آسمانیان پیوست.

محمدحسین ذوالفقاری حدود نه ماه از هم نام خود "شهید محمد حسین فهمیده" کوچک تر است و دارای خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد است که در این کتاب  به خوبی به آن پرداخته شده است. این اثر ارزشمند توسط "صدرالدین دهقان" تالیف و به همت اداره ی کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان یزد در اسفند 1391 منتشر شده است.

در فصل اول این کتاب که به عنوان عطر گل یاس نام گذاری شده از زمان تولد و کودکی، مدرسه وتحصیل، دوران مبارزه و انقلاب ، شهادت برادرتا آخرین سفر و شهادت این کوچک مرد بزرگ همت روایت می کند.

فصل دوم با عنوان عاشقترین پروانه به ویژگی ها و خصوصیات این شهید در رابطه با خانواده، عبادت، مطالعه، عشق به اهل بیت  پرداخته ودر فصل سوم با عنوان وسعت دریا به عوامل موثردر رشد و تکوین شخصیت ارزنده ی این شهید با استناد به آراء دانشمندان و مربیان بزرگ تعلیم و تربیت مورد تحقیق، بررسی و تطبیق واقع شده است وبرای اولین بار اشعار زیبایی ازشاعران غلامرضا محمدی و صدیقه عظیمی نیا در رابطه با این شهید در این کتاب رو نمایی می شود.

از ویژگی های مورد توجه این شهید، دانش آموز و 12ساله بودن هنگام شهادت، سفر به عتبات عالیات در شهر های کربلا ،نجف ،سامرا و کاظمین، دیدار با حضرت امام خمینی(ه) و حضور در نماز جماعت به امامت ایشان در مسجد شیخ انصاری نجف ،حضورفعال  در تظاهرات دوران انقلاب و شهادت در جبهه در چهلمین روز شهادت برادر بزرگ و دارا بودن وصیت نامه پر محتوا با مفاهیم عالی اسلامی و انسانی می باشد . دیگر ویژگی های این کتاب  دارا بودن منابع و ماخذ مستند با ارجاع به پاورقی ها و همچنین معانی کلمات دشوارمتن در ذیل صفحات  است . در پشت جلد کتاب  مذکور نیز دو سند که یکی تصویر شناسنامه  شهید و دیگر ی گواهی شهادت وی می باشد درج و بر غنا و سند یت آن افزوده است.

پایان کتاب  نیز با تصاویری از شهید  مزین شده است.

یزد رسا

انتهای پیام/

فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها