نمایش نمایش

شناسه : 22123729
طرح جی تی ال ابرکوه همچنان در بلاتکلیفی؛


در پی بررسی شنیده های حاکی از حضور سرمایه گذار جدید در شرکت GTL مسئولین با شروط خاص او روبرو شده و هنوز تصمیم قطعی مبنی بر حضور وی گرفته نشده است.

به گزارش عصر فرهنگ؛ طرحGTL ابرکوه که یکی از مصوبات سفر مقام معظم رهبری می باشد با فروش سهام این شرکت کلید خورد که در این راستا مردم ابرکوه حدود 60 میلیارد ریال از سرمایه خود را در این راه قرار دادند. اما امروز پس از گذشت حدود 5 سال نه جی تی الی راه اندازی شده و نه تکلیف سرمایه های مردم مشخص شده است. به تازگی نیز  خبرهایی از ورود یک سرمایه گذار جدید شنیده شده که بهتر است جزئیات این موضوع را از زبان مسئولین ذی ربط جویا شویم.

34 میلیارد ریال از سرمایه های مردم با احتساب سود به آنان بازگشت
احمد بهرامی مدیرعامل شرکت فراگیر سرو قامت در گفتگو با خبرنگار سرو ابرکوه، اظهار کرد: من از ابتدا با فروش سهام به مردم مخالف بودم چرا که می دانستم این مردم در قبال هزینه ای که پرداخت می کنند، انتظار دارند تا سود سهام خود را دریافت کنند. اکنون که شرکت پالایش نفت و گاز ابرکوه در بلاتکلیفی به سر می برد، این مردم هستند که خواستار شندین یک جواب منطقی از سوی مسئولین در این زمینه می باشند.

بهرامی ضمن بیان اینکه فروش سهام در ابرکوه بالغ بر 60 میلیارد ریال بوده است، تصریح کرد: طی سال های اخیر و بر اساس درخواست های برخی سهامدارن مبنی بر پس گرفتن سرمایه های خود، شرکت سروقامت توانسته است مبلغ 34 میلیارد ریال بابت سرمایه اولیه و سود حاصل از فعالیت های شرکت، به آنان پرداخت کند.

وی خاطرنشان کرد: من به عنوان نماینده 7 هزار و 500 نفر از مردم ابرکوه در شرکت GTL خواستار رفع مشکلات موجود در مسیر راه اندازی شرکت نامبرده می باشم و آمادگی خود را جهت انجام هر گونه همکاری با مسئولین در این زمینه اعلام می کنم.

ضرورت ورود شورای تأمین شهرستان در حل مشکلات
مدیرعامل شرکت سرو قامت ابراز کرد: آنچه مسلّم است دلسوزی مسئولین می باشد که متأسفانه هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده است. لذا انتظار ما  از مسئولین شهرستانی و استانی این است که در رابطه با تصمیماتی که قرار است برای رفع بلاتکلیفی شرکت پالایش نفت و گاز سرو ابرکوه انجام شود، نماینده یا مسئولین شرکت سرو قامت را نیز به عنوان یکی از سهامداران، در جریان قرار داده و هماهنگی های لازم را داشته باشند.

بهرامی در رابطه با جذب سرمایه گذار جدید نیز، گفت: اگر قرار است سرمایه گذار جدیدی وارد شود بهتر از شخصی باشد که سابقه فعالیت و توانمدی های خود را ارائه کرده، اطلاعات کافی و کارشناسانه داشته باشد.

وی با بیان اینکه شرکت GTL یک شرکت معمولی نیست، تأکید کرد: تنها موضوعی که درحال حاضر اهمیت دارد، نفع عمومی مردم است نه سود و زیان یک شخص خاص، لذا ضروری است که شورای تأمین شهرستان در این مقوله ورود کرده و تصمیمات مقتصی اتخاذ کند.

در ادامه پیگیری این موضوع خبرنگار سرو ابرکوه، به سراغ مسئول ارشد شهرستان رفته و از وی نیز ارائه توضیحات لازم را خواستار شد:

سید نبی رسولی فرماندار ابرکوه در رابطه با شنیده هایی که حاکی از ورود سرمایه گذار جدید است، اظهار کرد: این موضوع تا حدودی صحت دارد و مذاکراتی با سرمایه گذار جدید صورت گرفته اما او نیز شروطی دارد که هنوز از سوی مسئولین اداره کل تعاون استان پذیرفته نشده و نمی توان گفت تصمیم قطعی گرفته شده است.

در صورت لزوم با دارندگان فعلی سرمایه شرکت، برخورد قانونی می شود
رسولی خاطرنشان کرد: سرمایه گذار جدید خواستار تصویه حساب با سهامداران فعلی شده و ادعا کرده است که می تواند با جذب مشارکت شرکت های بزرگ، اقدام به راه اندازی پالایشگاه نمایند.

وی تصریح کرد: مسولین مربوطه ابتدا باید بررسی های لازم را پیرامون سابقه فعالیت سرمایه گذار جدید انجام داده و بعد از آن نسبت به روشن کردن تکلیف سهامداران فعلی تصمیم بگیرند که در این رابطه ابتدا از طریق اخطار کتبی تذکر داده می شود و در صورت موثر واقع نشدن از طریق قوه قهریه و مقامات قانونی اقدام می شود.

اداره کل تعاون استان در رأس پیگیری مشکلات است
فرماندار ابرکوه یادآور شد: واقعیت این است که شرکت GTL جهت راه اندازی نیازمند حدود 3 هزار میلیارد تومان سرمایه می باشد که سرمایه حاصل از فروش سهام این شرکت در مقابل آن بسیار ناچیز است و در صورت توافق با سرمایه گذار، نیازمند تکمیل اعتبار می باشد. اما مردم به علت بی اعتمادی از مشارکت دوباره استقبال نخواهند کرد.

رسولی ضمن بیان اینکه پیگیری مسئله پالایشگاه مذکور را در دستور کار خود دارد، تأکید کرد: با توجه به اینکه شرکت GTL یکی از مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب به ابرکوه می باشد، حیف است که بلاتکلیف باقی بماند. لذا این مهم باید با جدیّت از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان پیگری شود. راه اندازی این پروژه عظیم در ابرکوه برای مردم فواید بسیاری خواهد داشت و موجب توسعه شهرستان می شود.

انتهای پیام/م.ف


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها