نمایش نمایش

شناسه : 25728220
پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه ها در هاله ای از ابهام!


رییس نهاد کتابخانه های یزد از عدم پرداخت کامل نیم درصد سهم کتابخانه ها گله مند است این درحالی است که شهردار یزد اظهار می کند سهم نیم درصدی کتابخانه ها پرداخت می شود و در سال جاری 600 میلیون واریز شده است.

به گزارش عصرفرهنگ به نقل از یزد آوا، بدیهی است که میزان رشد و توسعه‌یافتگی در هر کشوری ارتباط مستقیم با میزان مطالعه در آن فرهنگ و کشور دارد. در کشور ما آمارهای تعداد کتابخانه‌های عمومی نشان دهنده وضعیت نامناسب این بخش از فرهنگ کشور است. کتاب‌خانه‌های عمومی ایران با کمبود کتاب جدید روبرو هستند. تمایل به عضویت در این کتاب‌خانه‌ها و مراجعه به آنها نیز بسیار اندک است.

بنا بر تفاهم‌نامه منعقد شده بین این سازمان و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، شهرداری‌ها نیم‌درصد از درآمدهای خود را البته با استثنائاتی به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرها واریز خواهند کرد. اگر شهرداران سهم نیم درصدی خود را بپردازند قطعاً حجم بالای تولید و تامین کتاب، انجام فعالیت های فرهنگی، احداث فضاهای کتابخانه ای، حمایت از نویسندگان و پژوهشگران امکان پذیر خواهد بود.

بر این اساس دیگر شهرداری‌ها نمی توانند از پرداخت حق کتابخانه های عمومی سرباز زنند و این اجازه به وزارت امور اقتصادی و دارایی داده شده تا مستقیما اقدام به کسر نیم درصد از درآمد شهرداریها کرده و آن را به حساب انجمن کتابخانه های عمومی هر شهر واریز کند.

شهردار یزد در مصاحبه با خبرنگار یزدآوا، با بیان اینکه حداقل ده سال است طبق این ابلاغ در یزد نیم درصد درآمدهای شهرداری ها به کتابخانه های عمومی واگذار می شود، اظهار کرد: در سال جاری حدود 600 میلیون تومان توسط شهرداری ها به سازمان کتابخانه ها واریز شده است که از این مبلغ 500 میلیون آن برداشت شده است.

محمدرضا عظیمی زاده اذعان کرد: اگر این پرداخت انجام نشود طبق قانون از درآمد شهرداری ها که تهران توزیع می شود این نیم درصد برداشت می شود و به کتابخانه ها واریز می شود.

در ادامه این گزارش شهردار یزد مدیرکل نهاد کتابخانه های یزد در مصاحبه با خبرنگار یزدآوا، با بیان اینکه استان یزد به نسبت جمعیت در زمینه های تعداد کتاب، عضویت، فضای کتابخانه ها و امانت دارای رتبه اول در کشور می باشد، اظهار کرد: دلیلی ندارد بواسطه این آمارها افزایش در این حوزه نداشته باشیم زیرا استان در این زمینه بهره وری مناسبی دارد و جای کار برای آن زیاد است.

رقیه دوست فاطمی ها افزود: به طور مثال تنوع در خصوص افزایش موضاعات کتاب قطعا می تواند سبب اتفاقات موثری در این راستا داشته باشد.

وی با بیان اینکه نیم درصد درآمد شهرداری ها به کتابخانه ها به صورت کامل پرداخت نمی شود و ما را دچار مشکل مالی در خصوص هزینه های جاری، پرداخت قبوض و تجهیزات می کنند، گفت: کل درآمد کتابخانه ها همین نیم درصد است و هیچ بودجه دیگری نداریم.

دوست فاطمی ها ادامه داد: بعضا برای اجرای برنامه ها، جشنواره ها و مراسمات از این بودجه نیز استفاده می شود و از همین نیم درصد نیز در کارهای عمرانی و تجهیزاتی استفاده می شود و شهرهای که این نیم درصد را کامل پرداخت می کنند به مراتب کتابخانه های آبادتری خواهند داشت..

وی تصریح کرد: میزانی که شهردار یزد برای پرداخت نیم درصد پیشبینی کرده بود 2 میلیارد تومان بوده است که 500 میلیون آن تا کنون داده شده که آن هم مربوط به بدهی های سال گذشته آنها می باشد.

در پایان این گزارش تکرار این نکته خالی از لطف نیست، میزان رشد و توسعه‌یافتگی در هر کشوری ارتباط مستقیم با میزان مطالعه در آن فرهنگ و کشور دارد.

انتهای پیام/ه
 


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها