نمایش نمایش

شناسه : 31386821
آیت الله مدرسی:


آیت الله مدرسی عنوان کرد: مناسب است که عزادارن قبل از آنکه به شور حسینی بپردازند به شعور حسینی دست پیدا بکنند و شور را با شعور ممزوج کرده و هردو را در کنار هم نسبت به ابراز ارادت و توسل به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) متجلی کنند.

به گزارش عصرفرهنگ؛ آیت الله سید محمد کاظم مدرسی در مصاحبه با یزد رسا اعلام کرد: عزاداری ها باید به صورت متعارف و بر اساس معیارهای اسلامی باشد. یعنی هم معیارهای اسلامی شرط است و هم عرف جامعه باید لحاظ شود.

عضو شورای فرهنگ عمومی استان یزد گفت: در مورد برهنه شدن و عزاداری کردن فقط این نکته را باید گفت سید الشهدا(ع) در لحظات آخر عاشورا از خواهرشان زینب کبری(س) پیراهنی را طلب کردند و در بعضی از نقل ها است که خودشان با سرِ نیزه کمی آن را چاک چاک کردند تا دشمن به آن رغبتی نداشته باشد. فلسفه مطالبه پیراهن این بود که بدن امام حسین(ع) عریان دیده نشود. وقتی این ملاک سیدالشهدا(ع) در جریان کربلا پس من عزادار اگر بخواهم عریان شوم با این ملاک و ارزشی که امام حسین(ع) به عنوان یک درس بیان کرده اند قابل جمع است نیست.

وی افزود: ما شیعیان خیلی از نکته های ظریف را از جریان کربلا استفاده می کنیم. وقتی سیدالشهدا(ع) امر می کنند به یارانشان هرکسی بدهکار است در کنار من خونش ریخته نشود و من دوست ندارم با کسانی که حق الناس به گردنشان است خونم مخلوط نشود، معلوم می شود عزاداری که بدهکاری به مردم دارد و سهل انگاری در پرداخت می کند مطلوب امام حسین(ع) نیست.

مدرسی تاکید کرد: مناسب است که عزادارن قبل از آنکه به شور حسینی بپردازند به شعور حسینی دست پیدا بکنند و شور را با شعور ممزوج کرده و هردو را در کنار هم نسبت به ابراز ارادت و توسل به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) متجلی کنند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد عنوان کرد: شکی نیست که قیام سیدالشهدا(ع) بر اساس اصل فقهی امر به معروف و نهی از منکر بود و امام با وجود این که می دانستند امر به معروف و نهی از منکرشان تأثیر گذاری فوری ندارد اما در عین حال برای حفظ اصل دین اقدام کردند. بنابراین همه ما وظیفه داریم در رابطه با منکرات مراحلی که در اختیارمان هست توجه کنیم و حداقل ابراز انزجار و ناراحتی کنیم.

آیت الله مدرسی ابراز داشت: متأسفانه در کنار عزاداری های بسیار خوبی که داشتیم و جا دارد از همه دست اندرکاران تکایا، هیات های امنا، هیات ها، مسئولین، مداحان محترم، وعاظ و سخنرانان و کسانی که به هر عنوان دخیل بودند، تقدیر  و تشکر کنم، لازم است نظارت ها نسبت به عزاداری ها باید وسیع تر، دقیق تر، و همراه با ژرف نگری بیشتر باشد. به نظر می رسد این نظارت ها نیاز به دقت و عمق بیشتری دارد و اگر این نظارت ها دقیق تر باشد مفاد، نوحه ها، سبک نوحه ها و هم بعضی از حرکات های خلاف شان صادر نخواهد شد. بعضی از ملودی ها هر چند بسیار کنترل شده تر بود اما بعضی از محتواها و ملودی ها مناسب و زیبنده شان امام حسین(ع) نبود.

وی در پایان با تاکید بر نقش دستگاه های نظارتی در این زمینه بیان داشت: برای حل معضلات در زمینه عزاداری ها باید مسئولین هیئات از لحاظ سطح معلومات رشد بیشتری داشته باشند و همچنین هیئات باید روحانی محور باشد، در این صورت این نقاط ضعف کمتر در آن‌ها دیده می شود.

انتهای پیام/


 


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها