نمایش نمایش

شناسه : 28828925


اوتیسم نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیر طبیعی همراه است. علائم این اختلال در 3سال اول زندگی بروز می‌کند.

به گزارش عصرفرهنگ؛ اوتیسم نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیر طبیعی همراه است. علائم این اختلال در 3سال اول زندگی بروز می‌کند.

پراکندگی این بیماری در پسران 4 برابر دختران است. هرچند علت اصلی آن نامشخص است ولی به نظر می‌رسد سیستم مغزی باعث بروز این اختلال می‌شود. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی تاثیر می‌گذارد.کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم در 3 حیطه رفتاری، کلامی، غیر کلامی و تعاملات مشکل دارند و این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برآنها دشوار می‌سازد و رفتارهای پرخاشگری و خودآزارانه در آنها گاهی مشاهده می‌شود. 50 درصد کودکان مبتلا به اوتیسم که کلام دارند نیز قادر نیستند از زبان خود به عنوان وسیله اصلی ارتباط با سایرین استفاده کنند.

این بیماری با آزمایش‌های ژنتیک قابل پیشگیری نیست ولی امکان تشخیص آن از این طریق ممکن است و تنها با غربالگری در سنین زیر 5 سال فراهم می‌شود، به همین دلیل نیز از سال گذشته برنامه کشوری غربالگری کودکان اوتیسم از سوی بهزیستی که خود مجری این طرح است، آغاز شده و تا رسیدن به نتیجه مشخص ادامه خواهد داشت.

ناشناخته بودن اختلالات اوتیسم در جامعه

مدیر مرکز توانبخشی اوتیسم «بقا» در یزد می‌گوید: اوتیسم نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیر‌‌طبیعی مشخص می‌شود. یکی از مشکلات کودکان اوتیسمی و خانواده‎های آنها نبود شناخت جامعه از این اختلال است.

«پروانه کریمی» در این باره بیان می‌کند: در بسیاری مکان‎‎ها و بیمارستان‎‎ها به علت نبود شناخت از وضعیت حسی اختلال این کودکان، آنها را جزو بیماران اورژانسی قرار نمی‌دهند.

وی تاکید می‎‎کند: مسئولان جامعه نیز به علت نداشتن شناخت نسبت به این بیماری، هیچ گونه تغییر ساختاری در فضاهای شهری برای افرادی که با اختلال اوتیسم مواجه هستند، فراهم نیاورده‎‎اند.

به گفته وی، یک برنامه بموقع و پیگیری درمانی می‌تواند بسیاری از کودکان اوتیسمی را به نحو موثری بهبود بخشد. بهترین روش در این باره انجام برنامه منظم و ساختار یافته است که موجب فعالیت سازنده در این کودک می‌شود.

کریمی با بیان این که هر روش درمانی وقتی موثر است که منطبق با نیازهای کودک مبتلا به اوتیسم باشد، ادامه می‌دهد: مرکز توان‎‎بخشی اوتیسم بقا در یزد، نخستین مرکز اوتیسم استان است که با همکاری کارشناسان گفتاردرمان و کاردرمان و همچنین مربیان اوتیسم به این بیماران خدمات ارائه می‌دهد.

انتظار نتایج دقیق با پایان یافتن طرح غربالگری

مدیر این مرکز توان‎‎بخشی اوتیسم با اشاره به این که اختلال اوتیسم هر چند با آزمایش‌های ژنتیکی قابل پیشگیری نیست ولی قابل تشخیص است، می‌گوید: سازمان بهزیستی از سال گذشته در یک برنامه هماهنگ کشوری اقدام به غربالگری کودکان اوتیسم در سنین زیر 5 سال کرده است.

وی ابراز امیدواری می‌کند که با اجرای این طرح در استان یزد که از اواخر سال گذشته آغاز شده، تا پایان سال، نتایج دقیقی در مورد وضعیت این بیماری در استان به دست آید.کریمی ادامه می‎‎دهد: در این طرح والدین می‌توانند به مراکز بهداشت و بهزیستی مراجعه و با پاسخ دادن به یک پرسشنامه 10 سوالی، در این امر کارشناسان را یاری کنند.

انتهای پیام/

همشهری


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها