نمایش نمایش

شناسه : 32108809


با توجه به فرا رسیدن فصل سرما و استفاده شهروندان از وسایل گرم کننده گازسوز، رئیس سازمان آتش نشانی یزد به ارائه توصیه های ایمنی جهت کاهش حوادث ناشی از گازگرفتگی پرداخت.

به گزارش عصر فرهنگ؛ رئیس سازمان آتش نشانی یزد گفت: همه ساله با شروع فصل سرما استفاده از وسایل گازسوز نظیر بخاری بیشتر می شود. استفاده از اینگونه وسایل مقررات خاص خود را  دارد و مستلزم رعایت برخی نکات است.اولاً بخاری باید استاندارد و فاقد عیب باشد، ثانیاً تجهیز و نصب این بخاری ها را باید به اشخاص ذیصلاح و متخصصین مجرب واگذار کرد.

سید عباس میرشمسی افزود: استفاده از گاز طبیعی برای گرم کردن علی رغم تمام محاسنی که دارد، در صورت عدم رعایت نکات ایمنی دو خطر انفجار و یا گاز گرفتگی بر اثر استنشاق گاز منو کسید کربن را برای مردم به دنبال دارد.

وی بیان داشت: گاهی گاز در یک محیط بسته نشت می کند و محیط پر از گاز شده و نهایتاً یک جرقه باعث انفجار می شود. همچنین گاز گرفتگی در اثر گاز منوکسید کربن ناشی از سوختن ناقص گاز طبیعی ممکن است اتفاق بیافتد. گاز طبیعی موقع احتراق گاز هایی تولید می کند که یکی از آن ها گاز منوکسید کربن است.

میرشمسی اضافه کرد: گاز گرفتگی ها و مسمویت های ناشی از گاز منوکسید کربن در اکثر مواقع ناشی از عدم اتصال مناسب لوله های بخاری و دودکش ها بوده است. برای مثال اکثر گاز گرفتگی هایی که در سال های گذشته در سامانه 125 ثبت شده است ناشی از نقص در لوله دودکش بخاری ها بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان توصیه های ایمنی در مورد لوله بخاری ودود کش ها گفت: دود کش استاندارد باید حدود یک متر از کف پشت بام ارتفاع داشته باشد. همچنین حتماً باید از کلاهک H شکل استفاده شود تا نزولات جوی نتواند وارد لوله بخاری شده و باعث انسداد آن شود. در مورد جنس لوله های دودکش هم باید گفت در ساخت دودکش ها حتماً باید از جنس مقاوم استفاده شود و نباید هیچ گونه منفذ و نشتی در لوله وجود داشته باشد. متاسفانه در اکثر مواقع در منازل دیده شده که از لوله های آکاردئونی و فنری استفاده  میشود که مقاوت بسیار کمی دارد و ممکن است خطر ساز شود.

میر شمسی عنوان کرد: برخی از شهروندان منافذ در و پنجره هایی که در منزلشان وجود دارد را تماماً با نوار مخصوص درزگیر پر می کنند. ما مخالف این موضوع هستیم چرا که معتقدیم باید حداقل راهی برای ورود اکسیژن تازه و یا گاز منوکسید کربن در فضا وجود داشته باشد، تا اگر خدایی نکرده این گاز در محیط نشت کرده بود باعث ایجاد مشکل و خطر نشود.

رئیس سازمان آتش نشانی یزد بیان داشت: دربعضی مواقع مشاهده می شود که لوله بخاری سرد است که نشان دهنده این است که گاز منوکسید کربن و گازهای ناشی از احتراق از لوله بخاری و دود کش بیرون نمیرود و حتما منفذی دارد که این گازها را در فضای اتاق منتشر می کند. همچنین شعله بخاری و وسایل گرم کننده باید آبی بسوزد، چرا که اگر با رنگ قرمز یا زرد بسوزد به این معنی است که اکسیژن تازه به آن نمی رسد و مکش به قدر کافی انجام نمی شود.

وی اعلام کرد: دیده شده بعضی از شهروندان انتهای لوله بخاری را به صورت وارون در آب می گذارند که این کار بسیار خطر ناکی است چرا که باعث برگشت گاز منوکسید کربن شده و خطر گاز گرفتگی را به همراه دارد.

رئیس آتش نشانی یزد گفت: هر وسیله گاز سوزی که مورد استفاده قرار میگیرد باید یک دودکش مستقل داشته باشد و انتهای آن به فضای بیرون و آزاد راه داشته باشد. بعضی وقت ها مشاهده کرده ایم برخی با استفاده از یک سه راهی کاری می کنند تا دو وسیله گاز سوز از یک دودکش استفاده کنند که کار بسیار خطرناکی است و هر لحظه می تواند گاز منواکسید کربن برگشت داشته باشد و خطراتی را به وجود بیاورد.

وی هشدار داد: گاز منوکسید کربن گازی بی رنگ و بی بو می باشد و میل ترکیب بسیار بالایی با هموگلوبین خون دارد و بلافاصله با خون ترکیب می شود و برروی شش انسان تاثیر می گذارد که این امر باعث تنگی نفس، حالت تهوع و بی حالی شده و می تواند خطر آفرین باشد.

میرشمسی گفت: بست هایی که به شیلنگ گاز شهری بسته می شود حتما باید مقاوم بوده و حتما باید بررسی شود. همچنین موقع باز شدن شیر گاز حتما باید با آب و کف تست و چک شود تا از عدم نشت گاز در محیط اطمینان یافت.  

وی اذعان داشت: در مقابله با خطرات اینچنینی ضروری است که خود شهروندان مسائل ایمنی را رعایت کنند، لذا عنوان می شود که اگر در بحث ایمنی مشارکت خود شهروندان نباشد نمی توان کاری از  پیش برد. حقیقت این است که باید شهروندان نکات ایمنی را رعایت کنند تا شاهد مرگ خاموش در شهرستان یزد نباشیم.

میرشمسی ادامه داد: اکثر افراد سپردن سرویس به یک متخصص برای نصب بخاری را هزینه می بینند و خودشان دست به کار می شوند و از این طریق مصیبت هایی را برای خود و خانوادشان درست می کنند. بعضا مشاهده کرده ایم دودکش های آبگرمکن در اثر رطوبت زنگ زده و سوراخ شده و به علت عدم بازدید یک منفذ ریز بر روی آن ایجاد شده و باعث برگشت گاز منواکسید کربن و ایجاد خفگی شده است.

وی در پایان گفت: خوشبختانه سال گذشته مورد فوتی بر اثر گازگرفتگی در سامانه 125 ما ثبت نشده اما سال 94 متاسفانه دو نفر در شهرک ابوالفضل(ع) شاهدیه فوت کرده بودند که در یک واقعه یک مادر و دختر قربانی گاز منو اکسید کربن شده اند.  

وی همچنین با هشدار مجدد در مورد استفاده نادرست از وسایل گرم کننده گفت: مشاهده شده برخی در منازل از پلوپز های گازی برای گرم کردن اتاق استفاده می کنند که این کار بسیار خطرناک است و در مواردی باعث حریق و آتش سوزی شده است.

انتهای پیام/
 


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها