نمایش نمایش

شناسه : 24897333
گزارش میدانی از زائران پیاده روی اربعین؛


به گفته زائران و خادمان اربعین حضور اقشار مختلف مردم از پیر، جوان، مسلمان و غیر مسلمان، ثروتمند و فقیر و پیاده روی آنان در یک مسیر و با یک هدف از جمله جلوه های زیبا و تکرار نشدنی پیاده روی اربعین می باشد.

به گزارش عصر فرهنگ، به نقل از  سرو ابرکوه، اربعین و راهپیمایی باشکوهش نمادی از همدلی مسلمانانی است که شیفته حق و حقیقتند و برای احیاء دین، دل در گرو حسین بن علی(ع)داده اند. بعد از این مراسم باشکوه، که چشم همه جهانیان را به خود خیره کرد؛ گفتگو با زائرانی که از این مراسم بازگشته اند نیز حال و هوای خوبی دارد.
خبرنگار سرو ابرکوه که خود از این قافله جامانده است به سراغ این واصلان به حق و حقیقت رفت تا از جرعه ای که نوشیدند انعکاسی دریایی بدهد.

جواد خانقاهی کارمند دانشکده پیراپزشکی ابرکوه است که افتخار حضور در این راهپیمایی عظیم را داشته است، برای ما اینگونه گفت: همه دنیا در راهپیمایی اربعین خلاصه می شود، بیان عظمت این مراسم را نمی توانم وصف کنم؛ در تمامی قدم هایی که بر می داشتم امام زمان(عج) را در کنار خود حس می کردم گویی در بهشت قدم می گذارم.

حجاب به عنوان یکی از ارزش های اسلامی نمایان بود
خانقاهی زیباترین صحنه های این رویداد جهانی را اتحاد، همدلی و یک رنگی همه مسلمانان با محوریت امام حسین(ع) عنوان کرد و ادامه داد: در این جمعیت بیش از 20 میلیونی که همه انتخاب شده و نظر کرده اهل بیت(ع) بودند؛ چهره ها همه کربلایی بود؛ در تمام این چندین کیلومتر پیاده روی، هیچ خانمی را بدون چادر و یا بد حجاب ندیدم که می توان گفت این یکی از ارزش های دین اسلام است که به خوبی نمایان شد.

او نحوه برخورد عراقی ها را بسیار دوستانه بیان کرد و گفت: در هر موکبی همه برای خدمت به زوار از هم سبقت می گرفتند و برای ماساژدادن پای زوار و کرم زدن بر تاول پاهای آنان التماس می کردند.

خانقاهی، به یاد ماندنی ترین خاطره خود از این سفر معنوی را پخش پرچم هایی با مضمون «انی احامی ابداً عن دینی! من هرگز دست از حمایت دینم بر نمی دارم.» بیان کرد.

در پیاده روی اربعین عرب و عجم تفاوتی ندارد
محمد حسین رمضانی طلبه ای است که از حضور در این پیاده روی چنین گفت: معنویتی عجیب در این جاده با عظمت وجود دارد که شیعیان و محبان اهل بیت (ع) را به سمت کربلای معلی جذب می کند؛ در این مسیر از پیر گرفته تا جوان همه حضور دارند، و با شوقی عجیب پیاده روی می کنند. هرکسی با خود نجوایی می کند و ذکری می گوید؛ در طول این 80 کیلومتر که همه در حال رفتن هستند، شاید نقطه ای خالی دیده نشود. آنجا دیگر عرب، عجم، شیعه و سنی تفاوتی ندارد، همه به هم محبت می کنند و با شعار لبیک یا حسین در حرکتند.

رمضانی ادامه داد: معنوی ترین صحنه هنگامی بود که صاحبان موکب ها در وسط جاده جلوی اتوبوس سدّ معبر می کردند و به رانندگان می گفتند که توقف کند تا آنان از زائران پذیرایی کنند، که این حقیقت گاهاً با اشک و التماس همراه بود؛ واقعا آنان اعتقاد عجیبی به اربعین دارند.

رسانه های معاند می خواهند شکوه اربعین را کمرنگ جلوه دهند
این زائر حسینی اربعین افزود: رسانه ها و دوربین ها نمی توانند آنطور که باید، عظمت این مراسم را منعکس کنند و در مقابل رسانه های معاند نیز این شکوه را کمرنگ می کنند؛ اما بر هیچ کس پوشیده نیست که حماسه بزرگ اربعین رعب و وحشتی در دل کفار مخصوصاً داعش و تکفیری ها انداخته است.
وی خاطرنشان کرد: بعد از عملیات تروریستی در مسیر سامرا که در آن  چندی از هموطنانمان به شهادت رسیدند، دشمنان فکر کردند زائرین دیگر به سمت سامرا نخواهند رفت اما قضیه برعکس شد و با اینکه ارتش عراق، 15کیلومتر مانده به حرم عسکریین(ع) راه را بسته بود و مردم بایست پیاده می رفتند اما چنان ازدحامی در سامرا شد که رسانه ها اعلام کردند سامرا هم کربلا شد.

خدمت به زائران عطش زیارت را دو چندان می کرد
علی مقیمی یکی از خادمان زائران کربلا در اربعین حسینی که از طلاب حوزه علمیه رضویه قم می باشد، بیان کرد: وقتی انسان در جایگاه خدمت رسانی، زئرانی را می بیند که یکی بدون دست، یکی بدون پا، دیگری مادر یا پدرش را بر دوش گرفته، مسلمان و غیر مسلمان، ثروتمند و فقیر، همه در کنار یکدیگر ،در مسیری واحد و با هدفی واحد، رنج راه را تحمل می کنند و با عشق به پابوس مولای خود می روند، عطشش برای زیارت بیشتر می شود.

مقیمی ادامه داد: اما وقتی در مقام یک خادم گوشه ای از سختی ها سفر زائران را جبران می کنیم، طوفانی که در دل داریم فرو می نشیند و آرامش خاصی را احساس می کنیم. عده ای باید در پشت صحنه اربعین حضور داشته باشند تا محیط برای زائران مهیّا شده و با دغدغه کمتری مسیر را طی کنند.

وی تصریح کرد: شنیده بودیم که عده ای از زائران ایرانی به علت مناسب نبودن غذاها در طول راه بیمار شده اند، به همین دلیل تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا بهترین غذاها را برای آنان تهیه کنیم؛ تا جایی که خادمین موکب در طول شبانه روز فقط سه ساعت برای استراحت کردن فرصت داشتند.

این طلبه حوزه علمیه اضافه کرد:  زیباترین صحنه اربعین همین بود که می دیدیم مردم از سراسر جهان با هر  دین و آیین و در هر جایگاه و مقامی که هستند، با پای پیاده در کنار هم به شوق زیارت شهدای کربلا در حرکت هستند. همچنین وقتی عده ای خود را بر روی خاک ها می انداختند و با گریه و التماس از زائران می خواستند تا اجازه دهند، کفش هایشان را تمیز کنند.

مقیمی خاطرنشان کرد: صاحب یک کامیون که به گفته خودش دو روز غذایی نخورده بود، تعریف می کرد که چند نفر از زائران را تا نزدیک مرز مهران رسانده است بدون اینکه خودش قصد زیارت داشته باشد، اما وقتی می بینید که همه به سمت کربلا می روند بدون اینکه به خانواده خود خبر دهد یا هزینه ای برای این سفر داشته باشد، با زائران همراه می شود و با التماس از ما می خواهد که فقط به او یک تلفن بدهیم تا به خانواده اش اطلاع دهد.

وی ضمن بیان اینکه 4 سال در موکب خدمت به زائران است، گفت: دشمن تلاش دارد از هر طریق که می تواند به اسلام صدمه بزند و نگذارد اتفاقات بزرگی همچون اربعین منعکس شود، اما ما می دیدیم که خبرنگاران و دوربین های زیادی از کشورهای مختلف برای پوشش خبری این اجتماع شیعه حضور داشتند.

این خادم حسینی در خاتمه از کلیه عواملی که در موکب انصارالحسین(ع) مهردشت برای رفاه زائران تلاش می کردند، قدر دانی کرد.

تهیه بیش از 7 هزار غذا به صورت روزانه توسط موکب انصار الحسین(ع) مهردشت

حجت الاسلام اسماعیل دهستانی مدیر موکب انصار الحسین(ع) مهردشت در نجف اشراف، ابراز کرد: در این موکب 20 نفر به صورت مستقیم و حدود 50 نفر نیز به صورت غیر مستقیم به زائران خدمت می کردند. این خادمان واقعا از جان و دل مایه گذاشتند و تمام توان خود را برای رفاه زائران به کار می گرفتند.

دهستانی خاطرنشان کرد: موکب مذکور در مدت زمان 12 روزی که دایر بود، روزانه برای بیش از 7 هزار نفر غذا تهیه می کرد و برای 400 نفر امکانات اسکان فراهم می نمود.

وی در رابطه با صحنه های زیبای اربعین تأکید کرد: تمامی صحنه های زیبایی خاص خود را داشت، به فرموده حضرت زینب(س) که شاید چنین روزهایی را هم می دیدند، " ما رأيت الا جميلاً ". حضور باشکوه مردم از هر قشر را نمی تواند با کلمات توصیف کرد.

انتهای پیام/

 


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها