نمایش نمایش

شناسه : 25349778
رئیس سینمایی اداره ارشاد یزد خبر داد


ریرئیس سینمایی اداره ارشاد یزد گفت: با توجه به مجموع 3 هزار و 650 صندلی در سالن‌های سینمای استان، استان یزد در سرانه صندلی سینمایی در مقایسه با شاخص سرانه کشوری وضعیت مطلوبی دارد.

به گزارش عصر فرهنگ، رییس اداره امور سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد در گفتگو با خبرنگار یزد آوا، در پاسخ به اینکه استان یزد دارای چند سالن سینمای فعال است، اظهار کرد: 11 سالن فعال مربوط به 7 سالن سینما و نمایش فیلم در استان با ظرفیت 3هزار و 650 صندلی وجود دارد.

فهیمه سهیلی راد با بیان اینکه میزان استقبال مردم از سینما در یزد در رده متوسط کشوری قرار دارد و از میزان رشد متوسط رو به بالا برخوردار است، ادامه داد: در سال‌های اخیر، به دلیل ارتقای کیفیت سینماها  و به روزتر شدن فیلم‌ها، استقبال مردم رشد قابل توجهی داشته است. سینماها دارای کیفیت مطلوبی بوده و هر دو سینمای یزد نیز دارای درجه ممتاز هستند.

وی با بیان اینکه سینمادارها برای جذب تماشاگر درگیر مشکلات خاص خود هستند، افزود: هزینه ‌برق سینماها که پیش از این به صورت فرهنگی محاسبه می‌شد، اکنون در قالب تجاری برای سینماداران اعمال می‌شود و این مسئله هزینه قابل توجهی را به آنها تحمیل می‌کند که موجب شده نتوانند برای جذب تماشاگر تبلیغات گسترده‌ای داشته باشند.

سهیلی راد سرانه صندلی سینمایی کشور را به ازای هر 618 نفر، یک صندلی اعلام کرد و افزود: با توجه به مجموع 3 هزار و 650 صندلی در سالن‌های سینمای استان، این شاخص در استان یزد به ازای هر 618 نفر به 5.9 صندلی می‌رسد و این نشان می‌دهد که استان یزد در سرانه صندلی سینمایی در مقایسه با شاخص سرانه کشوری وضعیت مطلوبی دارد.

رییس اداره امور سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد با اشاره به میزان فروش سینماهای استان گفت: میزان فروش سینماهای استان نسبت به مدت مشابه پارسال و به طور میانگین ماه‌های پرفروش و کم فروش حدود 50 درصد رشد داشته است با این حال فصل شروع مدارس و نیمه دوم سال از فصل‌های کم فروش سینماها در سراسر کشور محسوب می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: شهرستان‌های ابرکوه، میبد، اردکان، تفت و بافق در استان دارای سالن‌های مجتمع فرهنگی هنری یا سالن سینما هستند که سالن‌های نمایش فیلم در این شهرستان‌ها محسوب می‌شوند و وجود سینماهای کوچک برای سایر شهرستان‌ها نیز مورد نیاز است که در این زمینه در حال رایزنی‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی هستیم.

سهیلی راد در پاسخ به اینکه چه اقداماتی جهت رونق سینماها و استقبال مردم انجام شده است، عنوان کرد: ارتقای سطح کیفی سینماها، به روز بودن فیلم‌های درحال اکران، افتتاح سینمای هنر و تجربه، حمایت از متقاضیان ساخت سینما، حمایت از سینماداران برای توسعه سالن‌های سینما، برگزاری رویدادهای سینمایی در سطح استان مثل جشنواره رضوی و جشنواره‌های استانی از اقداماتی است که می‌تواند مردم را بیشتر ترغیب کند؛ همچنین برنامه‌ریزی شده که امسال تعدادی از فیلم‌های جشنواره فیلم فجر نیز به طور همزمان در یزد به نمایش درآید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، 50 کیلو آلبالو، فروشنده و من سالوادور نیستم را از فیلم‌های پر فروش سینماهای امسال در استان یزد عنوان کرد.

انتهای پیام/ف


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها