نمایش نمایش

شناسه : 25787885
رئیس‌جمهور در گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی:


روحانی گفت: اینکه ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار نفر بدون شغل بمانند بسیار نگران‌کننده است. هم رشد ما در اشتغال خوب بوده و هم متأسفانه بیکاری افزایش یافته است.

به گزارش عصر فرهنگ، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی که از شبکه اول سیما پخش شد، در ابتدا ضمن تبریک میلاد مسیح، گفت: اینکه فاصله زمانی گفت‌و‌گویم مقداری طولانی شده، پاسخش این است که هم باید قضا کرد و هم کفاره، اما امیدوارم در فرصت‌ کمتری در خدمت مردم باشیم و گفت‌و‌گو درباره مسائل داخلی و بین‌المللی داشته باشیم.

وی در پاسخ به اولین سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه بیکاری در کشور رو به افزایش است و اخیرا نیز وزیر کشور گفته بود سه فرزند بیکار در منزل دارد و وقتی فرزندان وزیر بیکار باشد، وضعیت را می‌‌شود ارزیابی کرد؛ وضعیت اشتغال را چگونه می‌بینید؟ خاطرنشان کرد: مسئله اشتغال مهمترین مسئله کشور است.

روحانی با بیان اینکه در میان همه مسائلی که حائز اهمیت است، به نظر من اشتغال مهمترین است، تصریح کرد: بیکاری می‌تواند معضل بسیار بزرگی برای جامعه و کشور ما باشد؛ بسیار نگران‌کننده است که در داخل خانه یک یا دو و یا حتی بیشتر جوان بیکار باشند.

به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: یک جوانی که به سن 25 یا 30 سال رسیده و توان مالی برای ازدواج و شروع زندگی ندارد، عمدتا به دلیل عدم اشتغال و کار مناسب است. مسئله برای همه ما حیاتی است که برای اشتغال جامعه ما یک تلاش جدی انجام بدهیم.

به گفته روحانی، از آغاز دولت یازدهم در جلسات اقتصادی یکی از مسائل مورد بحث، اشتغال بود و سرازیر شدن جوانان تحصیل کرده  از دانشگاه  یک تأخیری برای اشتغال ایجاد کرد. جمعیت محصل دانشگاه‌ها چند سال پیش حدود 2 میلیون و 200 هزار بود و امروز نزدیک به 5 میلیون نفر شده و سالانه 800 یا 900 هزار دانشجو فارغ‌التحصیل می‌شوند.

روحانی بر همین اساس خاطرنشان کرد: یک تراکمی در سال‌های گذاشته داریم، از سال 85 تا 90 به آمار اشتغال نگاه کنید، تقریبا اشتغال خالص ما ثابت است؛ سالانه حدود 14 هزار شغل خالص ایجاد شده و موضوع بیکاران ما متراکم شدند و افرادی که در دهه 60 یا 70 متولد شدند، سال‌های اشتغال آنهاست.

به گزارش تسنیم، وی با بیان اینکه ما در دو سال گذشته آمار نسبتا مناسبی برای اشتغال داریم، یعنی کل شاغلان ما در سال 92 حدود 21 میلیون و 300 هزار بوده، اظهار داشت: همانگونه که در نمودارها ملاحظه می‌کنید، مشخص می‌شود که وضع اشتغال ما چگونه بوده و بعد از آن به تدریج در دو سال گذشته شرایط اشتغال ما شرایط بهتری شده است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: امروز کل شاغلان ما 23 میلیون نفر هستند؛ در دو سال گذشته تقریبا 700 هزار شغل داشتیم و امروز 23 میلیون شاغل داریم و رقم بیکاری هم اضافه شده است. متقاضی ما تابستان امسال یک رکورد بوده، یعنی یک میلیون و 200 هزار نفر خواستار شغل بودند و در شرایطی بودند که می‌خواستند مشغول به کار شوند. در طول یک سال، اشتغال از تابستان سال گذشته تا تابستان امسال 704 شغل است. یک سال قبل هم 700 هزار شغل ایجاد شده و 700 هزار اشتغال رقم بسیار بالایی است.

روحانی ادامه داد: کشورهایی که در طول دهه گذشته به طور متوسط بالای 600 هزار در سال شغل ایجاد کرده‌اند، 5 کشور بودند، یعنی 700 هزار شغل برای یک سال، یک رقم بسیار بالایی است، اما در عین حال بیکارهای جدید هم به بیکارهای قبلی اضافه می‌شوند. بر همین اساس اگر در یک سال یک میلیون نفر وارد بازار کار شوند، 700 هزار شغل ایجاد کنیم، یعنی 300 هزار بیکار داریم.

وی همچنین گفت: در این دو سال گذشته به طور نسبی وضع اشتغال خوب بوده، اما نسبت به تقاضا باز هم فاصله داریم. دولت، بخش خصوصی و کارآفرینان و قوای دیگر و همه باید دست در دست هم بدهیم تا به نرم مدنظرمان برسیم.

به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور اضافه کرد: علت اینکه سرمایه‌های خارجی و داخلی را باید جذب کنیم، یکی از دلایل آن بحث اشتغال است و راه آن ایجاد سرمایه‌گذاری و فضای مناسب برای فعالیت‌های جوانان است.

روحانی فضای مجازی را یکی از راه‌های ایجاد اشتغال دانست و افزود: مردم می‌توانند شغل‌های مناسب داشته باشند. در یک سال گذشته 100 هزار شغل در آی تی سی و فناوری اطلاعات به وجود آمده است؛ برای این کار ما باید فضای مجازی مناسبی داشته باشیم و باندها و پهنای باندهای ما مناسب باشد.

وی ادامه داد: برای شبکه‌های اجتماعی باید سخت‌گیری‌ها را کم کنیم؛ مردم امروز زندگی‌شان تقریبا کم کم با شبکه‌های اجتماعی است، ارتباطشان، شغل‌شان و بسیاری از اشتغال‌ها در همین زمینه است و در این بین اگر فردی اخلال در جذب سرمایه ایجاد کند، به بازار کار صدمه زده، حتی اگر قوای دیگر همکاری کمتری داشته باشند، صدمه زده می‌شود.

روحانی اظهار داشت: همه باید تلاش کنیم تا اشتغال ایجاد کنیم؛ هدف مهم ما رشد پایدار اشتغال‌زاست. رشد ما باید با محیط زیست سازگار و پایدار باشد تا شغل مناسب به وجود بیاورد، ضمنا ما باید فضای کسب و کار و فعالیت‌های اقتصادی را آماده‌تر کنیم.

وی گفت: از حرکت به سمت اشتغال خوشحال هستم، ولی فاصله‌ای با افراد جویای کار داریم؛ اینکه 300 یا 400 هزار نفر بدون شغل بمانند بسیار نگران‌کننده است. هم رشد ما در اشتغال خوب بوده و هم متأسفانه بیکاری ما افزایش یافته است.

رئیس‌جمهور بر همین اساس خاطرنشان کرد: اقتصاد ما به اندازه‌ای که توانسته اشتغال ایجاد کند، نتوانسته جذب بازار کار کند، بنابراین باید همه تلاش کنیم تا فضای مناسبی را ایجاد کنیم.

به گزارش تسنیم، روحانی به آمار مرکز آمار ایران و بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: مرکز آمار ایران و بانک مرکزی متکلف هستند و بررسی می‌کنند و نتایج و آمار را اعلام می‌کنند، البته از ابتدای کار در همان پیام نوروزی به مردم عزیز عرض کردم که امسال سالی است که هدف‌گذاری کردیم تا 5 درصد رشد داشته باشیم. برخی گفتند این اعلام زود بود، چون معلوم نیست ما به رشد 5 درصد برسیم. از ماه‌های اولیه حرکت‌هایی که در جامعه بود به ما نشان می‌داد که به سمت این رشد خواهیم رفت.

وی با بیان اینکه در زمینه تولیدات نفتی و گازی و میعانات و همچنین در کشاورزی شاهد رشد بودیم، تصریح کرد: از شرایط محصول گندم معلوم بود که در بخش کشاورزی شاهد رشد هستیم.

روحانی تصریح کرد: علاوه بر آن نیز ستاد اقتصاد مقاومتی تلاش هایی کرد، چون واحدهای صنعتی کوچک و متوسط به تسهیلات بانکی نیازمند بودند تا این تسهیلات را در اختیار آنها قرار دهیم. تا یکی دو ماه پیش آمار 15 هزار واحد از تسهیلات استفاده کرده بودند. همه اینها علامتی بود که حرکت به سمت رشد اقتصادی است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: صادرات غیرنفتی و نفتی ما افزایش پیدا کرده بود و لذا در سه ماهه اول، ما شاهد رشد بودیم. مرکز آمار اعلام کرد که میزان رشد حدود 4.5 در سه ماهه اول بود و انتظار داشتیم که بیشتر باشد و رشد 6 ماه امسال بانک مرکزی 7.4 است. طبق محاسبات مرکز آمار، رشد 6.4 است، البته در این بین سال پایه متفاوت است، البته این آمار در بعضی از محاسبات و آیتم‌ها تفاوت دارند و این اختلافات کمتر خواهد شد.

به گزارش تسنیم، وی درباره علت تفاوت آمار مرکز آمار و بانک مرکزی گفت: امیدواریم تا پایان امسال هر دو مرکز سال پایه را یک سال واحد قرار دهند که اختلافات کمتر شود. رشد 6.4 وقتی تقسیم به بخش‌های نفتی و غیرنفتی می‌شود در 6 ماه اول در بخش کشاورزی طبق مرکز آمار 5.9 رشد داشتیم. این رشد اقتصادی در بخش کشاورزی ما به نظر من ملموس است. به هر حال امسال برای گندم رقمی حدود 15 هزار میلیارد خریداری کردیم. 11.5میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کردیم. گندم‌کاران رشد اقتصادی را در بخش خودشان شاهد هستند.

رئیس‌جمهور گفت: در بخش گردشگری نیز شاهد رشد بودیم. هتل‌های ما بر خلاف گذشته برای ماه‌ها جا ندارند و رزرو شده و در بخش تولیدات صنعتی رشد مناسب بوده، یعنی این رشد در این بخش 4.1 است، در خدمات 4.8 و نفت 2.1 است. مجموعا رشد اقتصادی ما 6.4 می‌شود.

وی با بیان اینکه طبق مرکز ‌آمار، این رشد اقتصادی بسیار خوب است،‌ اظهار داشت: در شرایط منطقه‌ای و به خصوص کشورهای دیگری که در کنار ما هستند، پیش‌بینی بانک جهانی برای امسال رشد بالای 6 درصد است، یعنی 6.6 پیش‌بینی شده، البته این را نیز بگویم که رشد امسال ما بیشتر از آن که آخر سال گذشته هدف‌گذاری شده بود، بوده است.

به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور ادامه داد: معتقد به تداوم رشد هستم، بر همین اساس ما برای سال آینده تلاش بیشتری برای جذب سرمایه نیاز داریم. باید فضای کار را مناسب‌تر کنیم. در بحث نفت کار بزرگی انجام دادیم. رشد نفت مرهون مهندسان، کارگران و تلاش‌گران است؛ نفتی که چاه‌هایش بسته شده، باز شدن و راه‌اندازی آن آسان نیست.

روحانی با اشاره به تاثیر برجام بر روند صادرات نفت، گفت: صادرات نفت ما در اواخر سال گذشته و در دی ماه، یک میلیون بود. اینکه از دی ماه که برجام اجرایی شد، ما بتوانیم رشد تولید نفت و چاه‌های‌مان را باز و فعال کنیم، سرمایه‌گذاری بزرگی می‌خواهد و بر همین اساس حدود یک میلیارد دلار خرج کردیم تا تولید برگردد. ماه‌ها صنعت‌گران ما تلاش کردند تا این شرایط ایجاد شود و به جای 1.1 میلیون صادرات نفت خام، صادرات به بالای  2.3 بشکه نفت برسد که البته با میعانات این رقم می‌شود 2.7 و بنابراین حرکت بسیار خوبی شروع شد.

وی همچنین ادامه داد: در بخش نفت و گاز و بخش‌های دیگر فعال خواهیم بود. خوشبختانه ترکیب خوبی در رشد می‌بینیم. کشاورزی رشد بالایی دارد، صنعت هم رشد مناسبی دارد، بنابراین ادامه رشد به نظر من قطعی است؛ با محاسبات و پیش‌بینی که ما داریم و همچنین حضور مردم و کمک قوای دیگر و مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه و نیروهای مسلح باید تلاش کنیم رشدمان رشد مناسبی باشد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل فشار اقتصادی رشد خوبی نداشتیم و اولین سالی که توانستیم رشد اقتصادی را به محاسبه بکشانیم، سال 93 است، گفت: در سال 93 رشد اقتصادی 3 را داشتیم، در سال 94 کمتر رشد داشتیم و سال 95 سالی است که بعد از فضای برجام، فضا کاملا مناسب شده و رشد صادرات نفتی و غیرنفتی ما مناسب شده است.

به گزارش تسنیم، روحانی خاطرنشان کرد: صادرات غیرنفتی ما امسال در 6 ماهه اول خیلی بهتر از 6 ماه سال گذشته بوده و صادرات غیرنفتی ما در 9 ماهه اول امسال حدود 31 میلیارد دلار است و نسبت به سال گذشته 10 درصد رشد داریم. صادرات نفتی و غیرنفتی ما هر دو  بهتر است و به همین دلیل به شرایط اقتصادی آینده کشور بسیار خوش‌بین هستم.

روحانی درباره قیمت ارز و اینکه گفته می‌شود دولت تعمدا قیمت دلار را افزایش داده است؟ گفت: اینطور نیست؛ قیمت ارز فراز و نشیبی دارد، اما مردم ما مطمئن باشند قیمت ارز به سمت افزایش نخواهد بود. شما در این دولت دیدید که در سال‌های گذشته رشد نرخ ارز ما حدود 4 درصد یا 5 درصد بوده و همیشه ما این قیمت را نگه داشتیم تا مردم یک اطمینان نسبت به آینده داشته باشند. این را هم بدانید که هم دلار و هم یورو و هم پوند رشد داشت و متوسط این 9 ماه از اول سال بیش از 6.6 درصد رشد داشته است. 5 یا 6 درصد خود دلار افزایش داشته است.

به گفته روحانی، حتما نرخ ارز متعادل خواهد شد و نرخ روزهای قبل دلار به حالت خود باز خواهد گشت.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: مردم می‌توانند نسبت به مسئله تورم اطمینان داشته باشند که ما تلاش‌مان بر این است که مسئله کاهش تورم را ادامه دهیم و همه تلاش‌مان این است که امسال و سال آینده تورمان یک رقمی باقی بماند.

به گزارش تسنیم، روحانی درباره وضعیت رکود در کشور نیز گفت: در رشد اقتصادی قول می‌دهیم که سال آینده این اتفاق بیفتد. پیش‌بینی‌هایی هست و امیدوارم تا پایان سال با بررسی‌هایی که انجام می‌دهیم، برای سال آینده قولی دهیم که شرمنده نشویم. فضای کسب و کار بهتر خواهد شد و  رشد سرمایه‌گذاری خارجی در ایران بیشتر خواهد شد.

وی با اشاره به تعهدات جمهوری اسلامی ایران در زمینه اجرای برجام تصریح کرد: در سالروز برجام در فردو تعهداتی داریم که انجام نشده و تا پایان سال که 27 دی ماه امسال اجرایی می‌شود، امیدواریم طرف مقابل نیز به تعهدات خود عمل کند. به هر حال نتیجه برجام نتیجه برد برد است و شاهد این نتیجه خوب خواهیم بود.

رئیس‌جمهور درباره دعوای وزرای اقتصادی نیز گفت: دعوا نبود؛ خب به هر حال روزنامه‌ها و رسانه‌ها دعوا اعلام می‌کنند، اما دعوا نیست و اختلاف کارشناسی داریم. گاهی وقت‌ها موقع رأی‌گیری هم رأی نمی‌دهم تا آنها آزاد باشند و نظرات‌شان را بدهند. جایی اختلاف باشد، مداخله می‌کنیم؛ اگر جایی هماهنگی دو وزیر نباشد حتما مداخله می‌کنم و اختلاف نظرات کارشناسی طبیعی است و ما دعوا نداریم.

وی درباره اظهارات رئیس کل بانک مرکزی در خصوص نرخ ارز گفت: نرخ ارز پایین‌تر خواهد بود؛ رقم دقیق آن در محاسباتی که در جلسات اقتصادی داشتیم، رقمی که بحث شد این رقم‌ها نبوده است. دلار در بودجه سال آینده برمبنای سه هزار و 300 تومان است. نرخ ارز، نرخ فعلی نیست و کاهش پیدا خواهد کرد. به گزارش تسنیم، دولت مایل به افزایش نرخ ارز نیست و برای دولت ثبات بازار از هر چیزی بالاتر است.

وی ادامه داد: مهمتر از درآمد برای ما ثبات بازار است و اعتماد مردم برای ماست. ثبات بازار بسیار مهم است و نرخ ارز بر همین مبنایی است که در سال‌های گذشته بوده، البته در یورو افزایش نمی‌بینیم و در دلار و ارزهایی که وابسته به دلار است، رشدی داشتند. از مرداد ماه به این سمت، رشد دلار زیاد بوده و نرخ ارز بالا می‌رود، اما رشد فعلی دوام ندارد.

مجری برنامه از رئیس‌جمهور پرسید که در آستانه سالگرد برجام هستیم، قبلا عده‌ای می‌گفتند برجام هیچ بود و الان با اتفاقاتی که افتاده نه تنها هیچ بود، بلکه خیلی خسارت داشته و عده دیگر می‌گویند که برجام اتفاق بزرگی در کشور بوده، اگر برجام اجرا نمی‌شد، چه اتفاقی می‌افتاد و در سالگرد برجام اعتقاد دارید که برجام دستاورد بزرگ بوده است؟

روحانی در پاسخ به این سوال اظهار داشت: هیچ تردیدی ندارم که برجام کار بسیار بزرگی بوده است. به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد که هیچ اشکالی ندارد که نقد کنند و در جامعه دموکراتیک این موضوع طبیعی است، اما برجام دستاوردی بود که مردم با توجه به حماسه سال 92 در انتخابات آن را آفریدند که شکل گرفت. مردم با آن انتخابات، فضای جهانی برای مذاکره مناسب کردند و امروز به این نتیجه رسیدیم که هیچ کسی در دنیا نیست که بگوید ایران در برجام ضرر کرده و یا سرش کلاه رفته است.

وی ادامه داد: آثار برجام را در نزدیک یک سالگی‌اش، هم در صادرات غیرنفتی و هم در صادرات نفتی می‌بینیم؛ اگر برجام نبود حداکثر می‌توانستیم حقوق کارمندان را بدهیم.

به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور با بیان اینکه نمی‌خواهم بگویم همه چیز ایده‌آل است، تاکید کرد: نسبت به فرهنگیان و ایثارگران اکثر بدهی‌ها را پرداخت کردیم، برخی از بدهی‌های دیگر را نیز پرداخت کرده‌ایم. پول گندم بار سنگینی بود و توانستیم به کشاورزان پرداخت کنیم. در بیمه یک مقدار عقب هستیم و تلاش‌مان این است که در هفته‌های آینده 8 هزار میلیار تومان پول بیمه را بدهیم، به هر حال 11 میلیون نفر زیر پوشش بیمه آمدند و هزینه سنگینی دارد. بیش از 11 میلیون نفر حاشیه‌نشین داریم که زیر پوشش خدمات بیمه درمانی قرار گرفتند و تلاش می‌کنیم به بهترین شکل این عزیزان را زیر پوشش قرار دهیم.

وی با بیان اینکه حرکت خوبی در طول این یک سال به وجود آمد، اظهار داشت: در زمینه مسئله نفت و گاز و سرمایه‌گذاری در نفت و حمل و نقل و بیمه، برجام دقیقا اجرا شده، جایی نیست که بگوییم عملیاتی و اجرایی نشده است. در بخش هسته‌ای همه آنچه می‌خواستیم جز در بخش بانکی عملیاتی شده است.

روحانی تاکید کرد: بیش از 200 تن کیک زرد وارد کردیم و اگر برجام نبود تعطیل می‌شد. در بحث حمل و نقل قرارداد 200 فروند هواپیما منعقد کردیم. حدود 40 سال است که ناوگان ما کهنه شده و هواپیمای نو نداریم و برای سلامت مردم نوسازی ناوگان هوایی مهم است. به گزارش تسنیم، مردم در سال حدود 4 میلیارد دلار پول بلیت برای خرید از شرکت‌های خارجی می‌دهند و چرا به خارجی‌ها باید این مبالغ را بپردازند؟ اما نمی‌خواهم بگویم یک روزه وارد می‌شود؛ درطول سال‌های آینده وارد می‌شود و حرکت بسیار خوبی است، بدون اینکه ما بودجه این هواپیماها را بر بودجه عمومی و نفت تحمیل کنیم.

«بابت این هواپیماها یک قرارداد 18 ساله بسته‌ایم. متاسفانه به غلط ایران‌هراسی را بر کرسی نشانده بودند و ایران را تهدید همه دنیا و منطقه کرده بودند و در سازمان ملل و شورای امنیت تصویب کرده بودند که تحریم ایران بر مبنای این است که علیه صلح و امنیت جهانی کار می‌کند، اما همین قرارداد 18 ساله نشانه اعتماد به ایران و برجام در عرصه جهانی است. امروز دنیا معتقد است که ایران نقش سازنده در جهان و منطقه دارد. در قطعنامه سوریه به نقش مثبت ایران در مقابله با تروریسم و دنیا اشاره شده است. ایران امروز نقش موثر در جهان دارد.»

روحانی با اشاره به محکومیت اسرائیل در سازمان ملل گفت: رژیمی که در منطقه تجاوزگر است و زمین مردم را می‌گیرد و  خانه‌سازی می‌کند، اسرائیل است. علت عصبانیت اسرائیل از توافق ایران این بود که ایران از تحریم جهانی خارج می‌شد. آثار برجام کاملا روشن است و دو دو تا چهار تاست و هر کسی محاسبه کند، آثار برجام و توافقاتی که داشتیم را می‌بیند.

به گزارش تسنیم، وی با بیان اینکه فعالیت هسته‌ای ما یک فعالیت قانونی است، گفت: در گذشته فعالیت هسته‌ای ما به عنوان فعالیت غیرقانونی و خلاف مصوبات سازمان ملل تلقی می‌شد، ولی امروز کمک به ایران در بخش هسته‌ای مطرح است؛ کشورهای مختلفی از اروپا و روسیه و غیره در فناوری هسته‌ای و ساخت سوخت برای رآکتور و در سایر بخش‌های هسته‌ای به ما کمک می‌کنند و این باعث رشد هسته‌ای کشور است.

رئیس‌جمهور بر همین اساس خاطرنشان کرد: نقش ایران یک نقش بسیار مهم و سازنده در منطقه است. قبلا بعضی‌ها اعتراف نمی‌کردند، ولی فکر می‌کنم امروز اکثر قریب به اتفاق کشورهای جهان به نقش بسیار مهم ایران برای ثبات منطقه اعتراف دارند.

روحانی افزود: ما چند هدف در منطقه داریم که مهم است و آنها را دنبال می‌کنیم و به نفع کل منطقه می‌دانیم. اولین آن مسئله ثبات و امنیت منطقه است؛ کشورهای منطقه رشد و توسعه و امنیت داشته باشند، راهی به جز ثبات ندارند. تجاوز کشوری به کشور دیگر بسیار خطرناک است. بسیار خوشحالم که ملت بزرگ ما شاهد یک امنیت فوق‌العاده‌ای است. من تشکر می‌کنم از همه نیروهایی که این امنیت را برای مردم به وجود آوردند. کشور در زمینه امنیت و مسئله سلامت موفقیت‌های بسیار خوبی داشته است.

وی با اشاره به برقراری امنیت در استان‌های مرزی گفت: حتی در منطقه سیستان و بلوچستان و غرب کشور و همه مناطق شاهد امنیت خوبی هستیم. نیروهای امنیتی ما از ارتش، سپاه و بسیج کار بسیار بزرگی انجام داده‌اند.

رئیس‌جمهور در ادامه عزم جمهوری اسلامی ایران در مبارزه به تروریسم در منطقه را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: هر کشوری که در این زمینه درخواست کرده ما دریغ نکردیم. کمک ما به کشورهای عراق و سوریه و غیره بوده است.

وی با بیان اینکه تروریسم در منطقه در حال شکست است و در دو سال اخیر حرکت بسیار بزرگی در مبارزه با تروریسم شکل گرفته است، افزود: مسئله دیگر عدم تغییر مرزهای جغرافیایی است؛ یک عده می‌خواهند سوریه و عراق و یمن را تجزیه کنند؛ ما اساسا با تغییر مرزهای جغرافیای مخالف هستیم و  ایستادگی و مقاومت و دیپلماسی دو روی یک سکه هستند. مقاومت نباشد با دیپلماسی کاری انجام نمی‌شود و مقاومت باشد و دیپلماسی نباشد کاری نمی‌شود، کرد.

به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور ادامه داد: در مسئله یمن و سوریه راه‌حل نهایی را دیپلماسی می‌دانیم. ما در سوریه به ملت و ارتش سوریه کمک کردیم تا در مقابل تروریسم بایستند و آنها را شکست دهند. در دیپلماسی هم همکاری کردیم و با کشورهای ترکیه و سوریه و روسیه در تماس هستیم و روابط سه جانبه بین ایران، ترکیه و روسیه در کنار سوریه ایجاد شده است.

«ایران هم در مبارزه با تروریسم  و هم در شکست تروریست‌ها نقش بسیار مهمی دارد و در کنار همه آنها دیپلماسی نقش بسیار فعالی دارد که همه اینها در کنار هم به موفقیت می‌رسد. می‌خواهیم با عراق و ترکیه کار اقتصادی داشته باشیم.»

وی با محکومیت عملیات‌های تروریستی در جهان اظهار داشت: حادثه  آغاز سال میلادی در ترکیه، حوادث در استانبول و به طور کل کشتن انسان‌های بی‌گناه همه را ناراحت می‌کند، اما راه طولانی در پیش داریم که به امنیت کامل دست یابیم.

روحانی در پاسخ به این سوال که برخی می‌گویند توجه صرف دولت به مسائل اقتصادی عامل بی‌توجهی به مسائل اجتماعی و فرهنگی است. دولت چقدر به این مسائل و حوزه‌ها حساس بوده است؟ گفت: دولت اولین ترمیمی که در کابینه انجام داد نسبت به وزرای فرهنگی و اجتماعی خود بود و این نشان می‌دهد که دولت به  مسائل اجتماعی و فرهنگی اهمیت فوق‌العاده‌ای قائل است.

رئیس‌جمهور افزود: در زمینه علمی و فرهنگی و شرکت‌های دانش‌بنیان کارهای بزرگی انجام شده است. از 52 شرکت به 2700 شرکت دانش‌بنیان رسیدیم. صندوق نوآوری و شکوفایی فعال است.

وی با اشاره به اینکه حرکت بسیار خوبی در رشد علمی داریم و تلاش این دولت این بوده که بتواند مراحل علم و تحقیقات و نوآوری و در نهایت تجاری‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان را فراهم کند، گفت: مسئله اشتغال به نظر من یکی از مسائل مهم برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی است. فقر و بیکاری به عنوان بزرگ‌ترین پایه برای آسیب‌های اجتماعی در جامعه ما است. خوشبختانه از سال گذشته مقام معظم رهبری مسئله راهبری مبارزه با آسیب‌های اجتماعی را شخصا بر عهده گرفتند و در جلسه اول فرمودند که ما در این کار 20 سال تأخیر داریم و خود ایشان اهتمام ویژه‌ای به مسئله آسیب‌های اجتماعی دارند.

رئیس‌جمهور بر همین اساس خاطرنشان کرد:‌ غیر از مسئله بیکاری، در زمینه آسیب‌ها، مسئله اعتیاد بسیار مهم است. بچه‌هایی که بدسرپرست هستند، معلولان جامعه، مشکلات فراوانی که از قبیل طلاق و معضلات دیگر وجود دارد همه اینها مهم است.

به گزارش تسنیم، روحانی در ادامه تاکید کرد: شورای اجتماعی بعد از جلساتی که مقام معظم رهبری تشکیل دادند، که ریاست آن شورا با رئیس‌جمهور است، جلسات متعددی برای بررسی آسیب‌های اجتماعی تشکیل شده، لذا اینکه گفته می‌شود دولت توجه بیشتری به اقتصاد و سیاست‌خارجی دارد، باید بگویم اینطور نیست. ما هر دو هفته یک بار شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم و جلسات متعددی در دولت درباره مسائل فرهنگی داریم.

وی افزود: جلسات شورای عالی فضای مجازی درباره مسائل اخلاقی و اجتماعی برگزار می‌شود و هم اینها در شرایط امروز جامعه بسیار مهم است. بسیار مهم است که ما با این آسیب‌ها مقابله کنیم. در طول این دو سال اخیر کار بسیار بزرگی درباره معتادان انجام شده است. مراکز نگهداری تقریبا 52 درصد اضافه شده و مراکز درمانی 28 درصد افزایش یافته است. آمار و ارقام می‌گوید که آسیب‌های اجتماعی به سمت کاهش رفته و از سال گذشته به سمت کاهش این آسیب‌ها حرکت کردیم؛ به همین خاطر نیز در شورای عالی انقلاب فرهنگی وزیر کشور عضو شده و جلسات متعددی درباره طلاق تشکیل دادیم و اقدامات خوبی انجام شد.

روحانی در ادامه گفت: مسئله آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی بسیار مهم است و با هم ارتباط دارد. اگر می‌خواهیم اعتیاد نباشد باید جامعه را با نشاط نگه داریم. شما ببینید بعد از سال‌ها کنسرت با مجوز برگزار می‌شود، اما می‌بینیم که کنسرت در عین این مجوزها به هم می‌خورد؛ نباید مردم را در این مسائل مورد مشکل قرار دهیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: نباید آن قدر سخت‌گیری کنیم و دین ما دین سهل و آسان است. خدا حکمی که مشکل‌آفرین باشد، وضع نکرده است. آزادی‌ها را بیشتر و با نشاط کنیم.

روحانی به اشاره به سالروز 16 آذر و برگزاری مراسم‌های دانشجویی، تصریح کرد: امسال در 16 آذر خیلی خوشحال بودم؛ جناح‌های مختلف سخنرانی کردند و بیش از 390 جلسه در دانشگاه‌های مختلف تشکیل شد. من خودم در دانشگاه تهران شرکت کردم و تمام انجمن‌ها و تشکل‌های دانشجویی آمدند و صحبت کردند؛ همه انتقادی و تند صحبت کردند. فضای بسیار خوبی داریم و فکر نمی‌کنم هیچ جای دنیا رئیس‌جمهور بنشیند و دانشجویان بیایند و نقد کنند و از حد نقد جلوتر بروند.

وی با غیرمنصفانه توصیف کردن برخی نقدها عیه دولت گفت: برخی نقدهایی که به دولت می‌شود غیرمنصفانه و بی‌رحمانه و تخریب است. مردم ما مردم هوشیاری هستند و کاملا می‌دانند و به خوبی تشخیص می‌دهند. افرادی که این کار را می‌کنند خودشان ضرر می‌کنند. نگرانی من برای این است که چرا اخلاق زیر پا گذاشته می‌شود و دروغ گفته می‌شود و حرف غیرواقعی و ناصحیح زده می‌شود؛ ما باید راستگویی و درستکاری را ترویج کنیم.

به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور درباره آلودگی هوا نیز تصریح کرد: مبارزه با آلودگی هوا و مسائل زیست محیطی بسیار مهم است. مسئله آب و فاضلاب، محیط زیست و ریل اولویت‌های دولت در سال 96 است و در بودجه نیز پیش‌بینی ویژه کردیم.

روحانی افزود: در‌ آلودگی هوا خیلی از کشورها با این مشکل مواجه هستند و در کشورهای اروپایی، هند، چین و کشورهای دیگر با این معضل روبرو هستند. باید خودروها و موتورسیکلت، وسایل گرمایی خانه‌ها و نیروگاه‌ها از گاز استفاده کنند و از همه وسایلی که برای آلودگی هواست ممانعت و اصلاح کنیم. این کارها شروع شده و سوخت نیروگاه‌ها را عمدا از گاز تأمین می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه ما بنزین را اصلاح کردیم و در هفت کلان شهر بنزین اصلاح شده در اختیار مردم گذاشته می‌شود، گفت: ما در زمینه مسائل مربوط به ریل یکی از دلایلی که به آن اصرار داریم این است که آلودگی را کم کند و اقدامات خوبی انجام گرفته و مجموعه هوای سالم ما بهتر از سال‌های گذشته است.

روحانی در ادامه موضوع حقوق شهروندی را مورد توجه قرار داد و در پاسخ به سوال مجری برنامه که از وی پرسید برخی حقوق شهروندی را حرام و ضداسلام و خلاق قانون اساسی دانستند و عده‌ای دیگر آن را یک کار انتخاباتی و تبلیغاتی توصیف کردند، اظهار داشت: حقوق شهروندی بسیار حائز اهمیت است. در دنیا هم برایش اهمیت قائل هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم باید به حقوق خودشان کاملا آشنا شوند، اظهار داشت: حقوق هم دانستنی است و هم خواستنی و هم گرفتنی. مردم باید به حقوق‌شان مطلع باشند، باید برای اجرای آن به صحنه بیایند. همه باید به صحنه بیایند. ما قانون اساسی داریم و در فصل سوم و در حقوق ملت به آن اشاره شده، اما نیاز داریم آن را بیان و تکمیل کنیم.

وی تصریح کرد: زمانی که قانون اساسی نوشته شد فضای مجازی نبود، فضای اطلاع‌رسانی مطرح نبود، مردم باید به حقوق خود آشنا شوند و استفاده از فضای مجازی حق مشروع مردم است.

روحانی با اشاره به اینکه مسئله شفافیت هم حق مردم است و مردم باید بدانند پول‌ها کجا خرج می‌شود و این موضوع در دولت الکترونیک تصریح شده، گفت: آنچه باید درباره حقوق شهروندی بگویم این است که من در اولین 100 روز شروع به کار دولت که گذشت، مصاحبه کردم و گفتم که پیش‌نویس مسئله حقوق شهروندی آماده شده و  همان شب در سایت گذاشتیم تا مردم نظر بدهند.

رئیس‌جمهور افزود: حقوقدانان و مردم در این زمینه نظر دادند و اصلاح شد و خودم می‌خواستم روی اینها وقت بگذارم و بر همین اساس چندین جلسه با حقوقدان‌ها وقت گذاشتم و بالاخره آن را نهایی و رونمایی کردیم. دوست داشتم در آذرماه که ماه قانون اساسی و ماه حقوق بشر است، رونمایی کنیم و در همین ماه امام فرمان 8 ماده‌ای را صادر کرده بودند، به هر حال این روزها هر کاری کنیم می‌گویند برای انتخابات است. 8 یا 9 ماه یعنی تا پایان مرداد و اوایل شهریور دولت یازدهم مستقر است. پروژه‌ای افتتاح کنیم یا هواپیما می‌خریدم می‌گویند برای انتخابات است.

وی بر همین اساس اضافه کرد: مقام معظم رهبری در دیدار با دولت فرمودند که بهترین تبلیغ برای دولت عمل آن است. برای دولت دوازدهم فرصت زیاد است و ما به کارمان ادامه می‌دهیم؛ در زمینه حقوق شهروندی در هفته آینده مواد مربوطه را به دستگاه‌ها ابلاغ می‌کنیم؛ مردم هم بیاموزند و ما را برای اجرای آن ترغیب کنند. امیدوارم این مسئله موجب فضای وحدت بیشتر در کشور باشد.

رئیس‌جمهور درباره نرخ تورم و افزایش قیمت برخی اقلام در کشور نیز گفت: بعضی از کالاها ممکن است در مقاطعی گران شوند و دولت هم باید توجه کند نسبت به همان کالا، شرایط لازم برای کاهش آن قیمت را فراهم کند. وقتی می‌گوئیم تورم کمتر شده، یعنی آرام‌تر گران می‌شود و آهسته آهسته گران می‌شود، روزانه و ساعتی گران نمی‌شود، ماهی یک بار مقداری اضافه می‌شود. ما جلسات تنظیم بازار را داریم که مرتبا برگزار می‌شود.

روحانی درباره حقو‌ق‌های نجومی و برخی انتقادهای مطرح شده نسبت به این موضوع و اینکه دولت چه برخوردی را با دارندگان حقوق‌های نجومی کرده است، گفت:  دولت قدم‌های مهمی را در زمینه حقوق غیرمتعارف یا غیرمنصفانه و غیرعادلانه برداشته، اما اینکه آن را ابزار انتخاباتی کنیم، درست نیست.

وی افزود: دولت اولین دستگاهی بود که به این مسئله ورود کرد و راجع به حقوق غیرمتعارف در هیئت دولت بحث کرد و بعد از‌ آن در برخی از رسانه‌ها شروع شد و بررسی شد. قانون و مقررات ما در این زمینه ایراد دارد، در اجرا و شفافیت ایراد داریم، دولت تصدی‌گری دارد. یک بانک خصوصی است و مدیر‌ آن یک حقوقی می‌گیرد و یک بانک دولتی است که حقوق رئیس آن بانک دولتی نسبت به بانک خصوصی یک چهارم بوده است، این هم نامتعادل است، این وسط ما خصولتی داریم؛ اگر دولتی است  چارچوب خودش و اگر خصوصی است چارچوب خودش را دارد. از میان مدیران  اول گفتند 397 نفر هستند. در بررسی اخیر دیوان محاسبات اعلام کرد حدود 300 نفر حقوق غیرمتعارف گرفتند. دولت بلافاصله در شورای حقوق و دستمزد لایحه‌ای تصویب کرد. همه آنهایی که این حقوق‌ها را دریافت کرده بودند، پس دادند به جز یکی دو مورد که آنها هم در زندان بودند.

به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور ادامه داد: ما دو لایحه به مجلس می‌خواهیم بدهیم؛ یکی مسئله شفافیت حقو‌ق‌هاست. من در آن بیانیه هم به مردم گفتم که همه دستگاه‌های اجرایی حداکثر و حداقل حقوق‌شان را در سایت‌ها اعلام کنند. مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم قانونی را تصویب کرده و ما همه چیز را باید شفاف کنیم؛ اتفاقا در میان قوای مختلف و نهادها پیش قدم دولت بوده است؛ مردم بدانند که حقوق غیرمتعارف مخصوص قوه مجریه نیست.

روحانی با بیان اینکه دولت اقدامات خوبی در این زمینه  انجام داده، افزود: به نظر من به جز دو سه نفر که در  زندان هستند همه کسانی که حقوق‌های غیرمتعارف گرفته بودند پول‌ها را پس دادند و در این موارد اگر جرمی اتفاق افتاده، قوه قضائیه می‌تواند رسیدگی کند.

وی با بیان اینکه از  قوای دیگر خواهش می‌کنم که در این کار پیش قدم شوند و کار را پیش ببرند، گفت: از دوستان دیگر می‌خواهم که این مسئله را جناحی و انتخاباتی نکنند؛ بحث مبارزه با فساد را ملی کنیم. دولت در مبارزه با فساد جدی است و این  بسیار مهم است. اگر اقتصاد مقاومتی می‌خواهیم، باید با فساد مبارزه کنیم و حتی برای از بین بردن آسیب‌های اجتماعی که اشاره کردم باید با فساد مبارزه کنیم و در این راستا همه دست به دست هم بدهیم؛ همه قوا و نهادهای دیگر باید دست به دست هم بدهیم.

رئیس‌جمهور در بخش پایانی این گفت‌و‌گو درباره آینده مسکن مهر، اظهار داشت: مسکن مهر یکی از مشکلات دولت بود. خانه‌هایی ساخته شده بود بدون اینکه تسهیلات لازم  را داشته باشد،  مسجد و کلانتری و مدرسه و گاز و برق و آب و جاده در این مسکن‌ها نبود، بر همین اساس دولت به مشکل خورد، اما با همه اینها پرونده مسکن مهر تا پایان دولت یازدهم بسته می‌شود.

روحانی در پایان خاطرنشان کرد: در بخش مسکن رشد منفی داریم و راه آن این است که قدرت لازم برای خرید مسکن را برای مردم ایجاد کنیم تا بتوانند مسکن تهیه کنند؛ متاسفانه برخی دنبال اجاره‌نشینی می‌روند و همین باعث می‌شود نرخ اجاره‌ها به طور طبیعی افزایش پیدا کند؛ کاری که دولت می‌توانست انجام بدهد، بالا بردن رقم وام بود. در یکی دو جلسه اقتصادی بحث کردیم و وام‌ها را افزایش دادیم تا تحرکی ایجاد شود؛ دولت در حد توانش این کار را انجام می‌دهد. برای بخش‌های معلولان نیز اقدامات خوبی انجام می‌گیرد و وزارت رفاه این کار را انجام می‌دهد، اما در عین حال در بخش مسکن مشکل داریم.

انتهای پیام/s*


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها