نمایش نمایش

شناسه : 19741346


عضو هیئت امنا سرو ابرکوه، در پی حمایت برخی افراد جهت نورپردازی سرو گفت: هر گونه نورپردازی اطراف این درخت، که اختلال در شرایط فتوسنتز و زندگی آن، ایجاد کند، ممنوع است.

به گزارش عصر فرهنگ، به نقل از سرو ابرکوه، همزمان با 12 فروردین، خبری کذب با عنوان «سرو 4هزار ساله ابرکوه در آتش سوخت...» در سایت تابناک یزد منتشر شد. در همان شب خبر تکذیب این آتش سوزی در سایت خبری تحلیلی سرو ابرکوه با این عنوان «آتش گرفتن «سرو ابرکوه» پیرترین موجود زنده ایران تکذیب شد+ عکس لحظاتی پیش» منتشر شد.

دقیقا صبح فردای همان روز یعنی همزمان با 13 فروردین که روز طبیعت نامگذاری شده است، تابناک برای عادی جلوه دادن کارکردن خبر دروغ، خبر دیگری با عنوان «بازتاب وسیع خبر دروغ سیزده تابناک یزد/ روزهای پر فراز و نشیب سرو کهن ابرکوه» منتشر کرد.

و اما تابناک بازهم روز 15 فروردین خبری با عنوان «اولین اثر "دروغ سیزده تابناک یزد" درباره سرو چهارهزار ساله ابرکوه یزد/ بخش خصوصی حامی نورپردازی رایگان این درخت شد» را منتشر کرد.

در همین راستا علاقه مندان می توانند عملکرد شهرستان را در خصوص حفظ و نگهداری این اثر ارزشمند ملی در گفتگو با خبرنگار سرو ابرکوه، در این گزارش بخوانند.

 


نورپردازی بالعکس برای سرو ابرکوه با تایید کارشناسان اجرا می شود
سید نبی رسولی فرماندار ابرکوه، در این مورد اظهار کرد: سرو ابرکوه نه تنها اثر ارزشمند برای شهرستان می باشد، بلکه یک اثر ملی است که در صورت هر گونه آسیب برای کل کشور دغدغه است.

رسولی افزود: درخت سرو ابرکوه زیر نظر کارشناسان و مسئولانی است که تحت عنوان هیئت امنا سرو ابرکوه فعالیت می کنند. در ایام تعطیلات نوروز امسال بیشترین بازدید مسافران مربوط به سرو ابرکوه بود، بنابراین بر کسی پوشیده نیست، که جهت حفظ این اثر طبیعی با توجه به ارائه امکاناتی جهت رفاه حال مسافران، اقداماتی انجام شده است.

وی ضمن تقدیر از کسانی که تمایل به همکاری در حفظ این درخت دارند، تصریح کرد: نظرات دیگران برای ما قابل احترام است ولی باید یادآوری کنیم، هر گونه نورپردازی برای محوطه اطراف سرو باید با هماهنگی کارشناسان مربوطه انجام شود. چرا که نور مستقیم برای سرو، ضرر داشته و با گذشت زمان خود به خود باعث تخریب آن می شود.

رسولی خاطر نشان کرد: برنامه نورپردازی بالعکس (یعنی نور چنان طراحی شود که به درخت نتابد) برای محوطه اطراف سرو ابرکوه، در دست اقدام می باشد و در اولین فرصت که کارشناسان این طرح را تایید کنند، عملیات آن اجرا می شود.

 


طرح نورپردازی محوطه سرو ابرکوه یکبار اجرا و بلافاصله منتفی شد
حسین حاتمی شهردار ابرکوه بیان کرد: حفظ و نگهداری سرو ابرکوه برای همه حائز اهمیت بوده و هیچ کس در این زمینه کوتاهی نمی کند. در این خصوص، چند سالی است که هیئت امنا سرو ابرکوه تشکیل شده و هر گونه اقدامی در این زمینه باید با هماهنگی کارشناسان این گروه انجام شود.

حاتمی تصریح کرد: حتی در سال 86 طرح نورپردازی محوطه اطراف سرو اجرا شد، ولی به دلیل مضربودن برای این موجود زنده، بلافاصله لامپ ها جمع شدند.

 


تشکیل هیئت امنا سرو ابرکوه جهت حفظ این اثر ملی
جواد شمس عضو هیئت امنا سرو ابرکوه، نیز عنوان کرد: از سال 1388 طرح جامع سرو ابرکوه مصوب شد و کارگروه تخصصی، با هدف حفظ و نگهداری این اثر ارزشمند ملی تشکیل شد، که حداقل ماهی یک جلسه برگزار می کند.

شمس افزود: اقداماتی از جمله حصارکشی، تملک اراضی اطراف سرو، پایش درخت به صورت ماهیانه به منظور بررسی آفات و بیماریها، نصب صاعقه گیر، مهار شاخه های شکسته، ترمیم تنه درخت که در نوع خود بزرگترین جراحی بر روی درختان دیرزیست در کشور محسوب می شود، ساماندهی محوطه داخل حصار، مسدود نمودن مسیرهای منتهی به سرو و ایجاد راههای جایگزین با اعتبار بیش از یک میلیارد تومان، نیز در این خصوص انجام شده است.

وی بیان کرد: در نهایت در سال 94 هیئت امنا سرو ابرکوه، با ریاست فرماندار و با عضویت نماینده شهرداری ابرکوه، مدیر کل محیط زیست، مدیر کل میراث فرهنگی، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، نماینده جوامع محلی، نماینده دانشکده منابع طبیعی، نماینده مرکز تحقیقات کشاورزی یزد تشکیل شد.

عضو هیئت امنا سرو ابرکوه، گفت: طی دو ماه آینده برنامه های از جمله نصب دوربین مداربسته، تکمیل ساماندهی محوطه داخلی و بیرونی حصار و اصلاح بافت خاک اطراف درخت نیز در دستور کار قرار دارد.


هر گونه نورپردازی اطراف سرو، ممنوع است
وی با تشکر از اعلام حمایت افراد دلسوز سرو، گفت: هر گونه اقدام جهت حفظ و بهره برداری از این اثر طبیعی می بایست در هیئت امنا سرو ابرکوه، مصوب و پیگیری شود. لذا هیئت امنا آماده پذیرش هر گونه پیشنهاد در خصوص حفظ بهتر این اثر ملی می باشد.

شمس خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه سرو ابرکوه، یک موجود زنده می باشد، هر گونه نورپردازی اطراف آن، که اختلال در شرایط فتوسنتز و زندگی این درخت، ایجاد کند، ممنوع است.

وی ادامه داد: لذا هیئت امنا سرو، ضمن تقدیر از آقای فخرالدین حجازی مدیرعامل کارخانجات تولید لامپ های فوق کم مصرف در یزد، امادگی لازم جهت همکاری با ایشان در سایر موارد را دارد.


گلایه از سایت تابناک یزد که موجب تشویش اذهان عمومی شد
این مقام مسئول ضمن گلایه از انتشار خبر کذب آتش گرفتن سرو، در سایت تابناک یزد، اظهار کرد: چه خوب بود سایت مذکور رسالت رسانه ای خود را حفظ کرده و قبل از انتشار چنین خبری در خصوص پیرترین موجود زنده ایران، از صحت و سقم آن اطمینان حاصل می کرد و موجب تشویش اذهان عمومی نمی شد.

لازم به ذکر است اخبار تکمیلی و فعالیت های هیئت امنا سرو ابرکوه، همراه با گزارش تصویری به زودی در همین پایگاه منتشر می شود.


انتهای پیام/


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها