نمایش نمایش

شناسه : 17147768


نماینده واحد های لبنی استان یزد با بیان اینکه مشکلات کیفیت، کمیت و قیمت لبنیات از یک دستگاه به دستگاه دیگر جا به جا می شود گفت: به دلیل اجرای نادرست و نا تمام قانون هدفمندی یارانه ها و رکود اقتصادی ، مشکلات صنایع لبنی به مرحله بحران رسیده است و در حال حاضر سبد غذایی خانواده بسیار کوچک شده است.

به گزارش عصر فرهنگ به نقل از آوای اقتصاد، رییسسازمان جهادکشاورزی استان یزد در نشستی که با حضور مدیران صنایع و کارخانه های لبنی استان و به منظور بررسی مشکلات آنها و بررسی علل تعطیلی کارخانه های فراورده های لبنی در استان برگزار شده بود ضمن تشکر از بسیج مهندسین صنعتی استان یزد گفت: در حال حاضر  صنایع لبنی سودآور نیستند و حاشیه سود آن ناچیز است.

سیدجمال سجادی پور با بیان اینکه سرانه مصرف شیر در دنیا 300 کیلوگرم در سال و در کشور فقط 105 کیلو می باشد افزود: شیر و فرآورده‌های لبنی در سلامت مردم تاثیر زیادی دارد و این در حالیست که با  حذف یارانه شیر مصرف آن نیز در کشور و استان نصف شده است و سرانه مصرف شیر مردم استان یزد حدود 104  کیلوگرم در سال است که این زنگ خطری هم برای مردم و هم برای مسئولان بهداشت و درمان استان تلقی می شود.

وی تصریح کرد: دامداران برای افزایش تولید شیر به سرمایه در گردش نیاز دارند، کمبود نقدینگی در دامداری‌ها مشکلاتی به وجود می‌آورد به همین جهت باید برنامه‌ریزی مناسبی صورت بگیرد تا مشکلات دامداران در این خصوص به حداقل برسد.


 

سجادی پور با بیان اینکه از صدا و سیما و شهرداری انتظار داریم تا با پخش برنامه و تیزهای تبلیغاتی رایگان به فرهنگ سازی استفاده از شیر کمک کنند گفت از همه دست اندرکاران این صنعت هم تقاضا داریم تا راهکار جدیدی را برای بالا بردن سرانه مصرف لبنیات ارائه دهند.

وی با بیان اینکه قیمت مصوب هیئت دولت برای خرید شیر خام از دامدار 1440 تومان می باشد ولی صنایع لبنی شیر خام را بیشتر از یک هزارو 250 تومان نمی خرند ، افزود : دامداران و صاحبان واحد های صنایع لبنی درزمینه سودآوری با مشکلات عدیده ای مواجه هستند که در این زمینه دولت باید ارزش افزوده ای ای که از این واحدها اخذ می کند را حذف کند تا قیمت تمام شده فراورده های لبنی ارزان تر شود و مردم بتوانند این محصولات را با قیمت مناسب تر تهیه کنند.

مدیران کارخانه های لبنی استان نیز با تأیید حرف های رییس سازمان جهادکشاورزی استان از رونق عرضه شیر فله ای در استان  انتقاد و تاکید کردند : در حالی که واحد های صنایع لبنی با کمبود شیر مواجه هستند شاهد عرضه غیر مجاز شیر فله ای در جامعه هستیم.

آنان با بیان اینکه امروزه فرهنگ مصرف شیر فله ای در حال گسترش است ، افزودند : مهم ترین پیامد روند مصرف شیر فله ای ، خطری است که سلامت جامعه به ویژه در بروز بیماری های مشترک انسان و دام را تهدید می کند.


پارساییان که به عنوان نماینده واحد های لبنی سخن می گفت با بیان اینکه قمیت فرمایشی شیر خام ضربه سنگینی به مصرف کننده زده است، افزود : صاحبان صنایع لبنی قدرت خرید بالاتر شیر خام را ندارند چرا که در چنیین شرایطی قادر به حضور و رقابت در بازار نیستند.

وی با بیان اینکه مشکلات کیفیت، کمیت و قیمت لبنیات از یک دستگاه به دستگاه دیگر جا به جا می شود ، گفت : به دلیل اجرای نادرست و نا تمام قانون هدفمندی یارانه ها و رکود اقتصادی ، مشکلات صنایع لبنی به مرحله بحران رسیده است و  در حال حاضر سبد غذایی خانواده بسیار کوچک شده است.
او به کاهش تولید مواد لبنی در استان اشاره کرد و بیان داشت:  مدیریت زنجیره غذایی در کشور وجود ندارد و ناهماهنگی مدیران در حوزه های کشاورزی و تولید و صنایع زیاد است.

پارساییان با بیان اینکه قیمت مواد اولیه علوفه که ایران وارد کننده است، قیمت شیر را بالا برده است، افزود : دولت باید حمایت خود را در تامین علوفه متمرکز کند تا قیمت تمام شده شیر پایین بیایید و کارخانه های لبنی قدرت رقابت با کارخانه های مشابه خارجی را داشته باشند و بتوانند در زمینه صادرات حرفی برای گفتن داشته باشند.

ضعف فرهنگ مصرف لبنیات در استان،نبود حمایت های دولتی، نقص و تعدد آمار و اطلاعات تخصصی ، بازار سنتی تهیه و توزیع لبنیات در استان ، رقابت ناسالم توسط صنایع بزرگ کشور، عدم عزم جدی مسئولان استان در توجه به حل مشکل این صنعت و ... از عمده مسایل و مشکلات صنایع لبنی مطرح شده در این جلسه بود.

انتهای پیام/س*


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها