نمایش نمایش

شناسه : 10698536
حجت الاسلام مهدوی نژاد:


حجت الاسلام مهدوی نژاد، گفت: برخورد با جریانات معاند که در طول حیات اسلام سعی در خدشه‌دار کردن عظمت اسلام و بزرگان آن داشتند، بسیار وسیع و پیچیده بوده است. شرایط گاه سکوت و گاه قاطعیت می‌طلبید.

به گزارش عصر فرهنگ، حجت‌الاسلام و المسلمین مهدوی نژاد، در جلسه هفتگی هیئت انصار دارالعباده با اشاره به آیه «مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَماءُ بَيْنَهُمْ» گفت: مؤمنین باید همراهی با حق را جدی بگیرند. مفهوم معیت مفهوم گسترده‌ای است که جا دارد مؤمنین در باب فهم این معیت عمر بگذارند. قرار نیست ما فقط نام اسلام را یدک بکشیم باید به فرامین اسلام عمل کنیم و با کفار شدید و بین خود رحیم و لطیف باشیم. لذا باید دید اهل‌بیت با توهین‌کنندگان به شرع چه برخوردی دارند.

 

این نخبه فرهنگی، تاکید کرد: برخورد با جریانات معاند که در طول حیات اسلام با تمسخر و تبلیغات سو سعی در خدشه‌دار کردن عظمت اسلام و بزرگان آن داشتند، بسیار وسیع و پیچیده بوده است، گاهی اهل‌بیت با گذشت و بزرگواری و گاهی با نهایت شدت و غلظت برخورد می‌کردند. شرایط گاه سکوت و گاه قاطعیت می‌طلبید.

 

روحانی برجسته استان با ذکر سیره پیامبر اسلام، ادامه داد: با مطالعه تاریخ صدر اسلام می‌بینیم، پیامبر رحمتی که به عیادت فردی یهودی که هر روز بر سر ایشان خاکروبه می‌ریخت می‌رفت، روز فتح مکه دستور قتل ده نفر از کسانی که ایشان را هجو می‌کردند را صادر می‌کند؛ یعنی همیشه برخوردها یکسان نیست، ایشان جایی توهین‌کنندگان را می‌بخشید و جایی دیگر دستور قتل آن‌ها را صادر می‌کند.مهدوی نژاد، اظهار داشت: با نگاه کردن به سیره امیرالمؤمنین هم این تفاوت در برخوردها را می‌بینیم. می‌بینیم حضرت در جایی خطاب به اصحابی که می‌خواهند با یکی از توهین‌کنندگان به حضرت برخورد کنند، می‌فرماید: او فقط حرف زد و جواب حرف یا حرف است و یا بخشش! ولی ایشان درباره احادیث جعلی که نشر دهنده توهین به حضرت داوود است می‌فرماید: اگر کسی پیش من آورده شود که این حدیث را نقل کند دو حد بر او جاری می‌کنم، هم حد تهمت و هم حد توهین به پیغمبر الهی.

 

وی افزود: چرا مولای متقیان در برخورد در برابر یک حرف دو موضع کاملاً متفاوت اتخاذ می‌کند؟ از همین جا می‌توان فهمید برخورد با دشمن پیچیده است و بصیرت می‌طلبد. این عرصه، عرصه‌ای است که کسانی که دانش فراوان دارند هم به اشتباه می‌افتند. در حال حاضر فرد برای برخورد با این اهانت‌ها یا باید مجتهد در فقه و آشنا با مبانی اسلام و تاریخ باشد یا باید پیرو چنین فردی باشد.

 

مهدوی نژاد، با اشاره به برخی شبهات عنوان کرد: اگر می‌بینیم در ماجرای سلمان رشدی حضرت امام فرمان قتل آن ملعون را صادر می‌کند و امروز بارها و بارها به پیامبر اسلام جسارت می‌شود و رهبر انقلاب فتوای به قتل نمی‌دهند ربطی به قاطعیت اشخاص ندارد. لازمه برخورد با توهین‌کنندگان به مقدسات بصیرت است. کار هر کسی نیست.

 

این خطیب توانا افزود: یعنی امام علی و پیامبر اعظم قاطع نبودند؟ مگر در آن زمان توهین نمی‌شد. انسان نباید از روی احساسات و فهم محدود شخصی خود حرف بزند. باید شرایط را دید و مصالح و مبانی شرع را دانست. در دنیایی که مستکبران به دنبال تخریب وجهه مسلمین هستند و آن‌ها را تروریست معرفی می‌کنند و می‌خواهند بین اسلام و سایر ادیان اختلاف و درگیری به وجود آید، قطعاً مسئله برخورد با توهین‌کنندگان مسئله ای است که تشخیص آن با ولی خدا و امام جامعه است.

 

مسئول هیئت انصار ولایت دارالعباده، اعلام کرد: بهترین اتفاق در این ایام، موضع هوشمندانه رهبر انقلاب بود. ایشان کاری کرد که بیشتر از فتوای قتل این عناصر کثیف غرب را به چالش کشیده است. رهبر انقلاب از اصلاح دنیای پوسیده کهنسال غرب ناامید شده ولی هنوز به جوانان غرب امید بسته است. ایشان با این حرکت آنچنان غرب را به چالش کشیده که توهین را با توهین‌کنندگان از صحنه روزگار محو خواهد کرد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی نژاد افزود: اکنون تحقق هدف رهبر انقلاب به عهده ماست؛ و برای انجام این وظیفه مهم دو کار اساسی بر عهده ماست. اول نشر این پیام در اینترنت و فضای مجازی و دومین کار معرفی سرچشمه‌های اسلام ناب است تا عده‌ای آن را بد معرفی نکنند و فرصت سوزی صورت نگیرد. وگرنه یک عده اسلام انحرافی را معرفی می‌کنند. باید منابع شناسایی شود و با کمک اساتید این کارها صورت بگیرد.

 

وی اذعان داشت: امید رهبر انقلاب به شما است. مطمئن باشید کس دیگری به فکر نیست، مسئولین ما با دشمنان اسلام قدم می‌زنند و دیگر وقتی برای این کارها ندارند. از کسانی که معتقدند نسبت به دین و آخرت جامعه اسلامی وظیفه‌ای ندارند، چه انتظاری دارید؟ به مقدس‌ترین مقدسات ما توهین شده، این مسئولین انگار نه انگار، یک کلمه در سفرشان ابراز نمی‌کنند.

 

مهدوی نژاد در پایان با اشاره به پویش مردمی عشاق محمد (ص) گفت: باید تظاهرات و معیت حق را تا وصول به هدف ادامه داد. اشدا علی الکفار فقط به معنی جنگ نیست، افراد باید مخالفت خود را ابراز کنند. علیه پیغمبر اسلام تبلیغ شده، اکنون باید به نفع پیغمبر تبلیغ کرد. معیت خود با رحمه للعالمین را نشان بدهید، ولو با شرکت در یک کمپین و ارسال عکس در شبکه های اجتماعی باشد.


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها