نمایش نمایش

شناسه : 28850265
نگاهی به اصلی ترین مشکلات جوانان یزدی؛


با فرارسیدن روز جوان بد نیست نیم نگاهی به تعدادی از اصلی ترین مشکلات آنها داشت.

به گزارش عصرفرهنگ به نقل از یزدرسا؛  «می‌دانم شما جوانان از بیکاری رنج می‌برید، دولت رونق را به اقتصاد بازمی‌گرداند و به مشکل کارگران، اصناف، کارآفرینان توجه دارد»

 «مسئله مسکن نیز در اولویت دوم جوانان است که به آن توجه ویژه‌ای دارم»

«دولت تدبیر و امید نخواهد گذاشت این همه جوان بیکار در مقابل خانواده و فرزندان شرمنده باشند»

اینها تعدادی از وعده هایی بود که دکتر روحانی به جوانان کشور داد، اما بررسی آمار نشان می دهد دولت تدبیر چندان در تحقق این وعده ها حداقل در استان یزد موفق نبوده است.

 

کاهش بی سابقه آمار ازدواج در 4ساله دولت تدبیر

طبق آمار در نُه ماهه نخست سال 92 یعنی ابتدای دولت دکتر روحانی، 10077 ازدواج و 1264 مورد طلاق بوده است. اما میزان ازدواج با کاهش محسوس در پایان دولت تدبیر یعنی نُه ماهه سال 95 به 6427 مورد و طلاق به 1266 مورد رسیده است.

همچنین بررسی «نسبت ازدواج به طلاق» نشان می دهد در سال 95 از هر 5 ازدواج یک مورد به طلاق ختم شده، در حالی که این نسبت در ابتدای دولت روحانی 8 بوده است. یعنی از هر 8 ازدواج یک مورد به طلاق انجامیده است.(بیشتر بخوانید)
 

رشد دو برابری بیکاری در یزد/ فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز بی نصیب نماندند

بیکاری شاید یکی از مهمترین عوامل کاهش میل جوانان یزدی به ازدواج  باشد. بر اساس جدیدترین گزارش مرکز آمار از بازار کار کشور، نرخ بیکاری استان یزد در بهار 1395 با رشد 5/7 درصدی به 13/6 درصد رسیده است.(جزئیات بیشتر)

 

 

طبیعی است که خانواده ها شغل را یکی از شروط تعیین کننده برای ازدواج فرزندانشان در نظر بگیرند و خود جوانان نیز تا قبل از اتکا به یک منبع درآمد به خود جرات اقدام برای بنیان نهادن بنیا خانواده ندهند.

جالب اینجاست که افزایش بیکاری اختصاص به قشر خاصی نداشته و حتی اقشار تحصیل کرده را نیز درگیر خود کرده است.

براساس آخرین آمارهای اعلام شده چیزی حدود 50 درصد از کل بیکاران کشور را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند که دست‌کم دو سال از عمر خود را در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور صرف کرده‌اند که این موضوع به گفته وزیر کار بحران جدی در حوزه اشتغال است.

در استان یزد نیز بر اساس آمارهای رسمی، نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی استان در آغاز دولت یازدهم با داشتن نزدیک به 7 هزار فارغ التحصیل بیکار 10/9 درصدی بوده و در جایگاه پنجم کشوری از نظر کمترین نرخ بیکاری فارغ التحصیلان قرار داشته است؛ اما در سال 94 با افزایش بیش از 10 هزار نفر در تعداد فارغ التحصیلان بیکار، نرخ بیکاری فارغ التحصیلان استان به 18/1 درصد رسیده و  در جمع 20 استان کشور با بیشترین نرخ بیکاری فارغ التحصیلان قرار گرفته است.(جزئیات بیشتر)

 


 

جوانان یزدی در انتظار وام ازدواج

در این بحبوحه مشکلات اقتصادی و تنگناهای معیشتی وام ازدواج می تواند تا حدود یاور جوانان باشد. اما همچنان ان قلت های بسیاری در این میان وجود دارد. گذشته از حرف و حدیث های بسیاری که بر سر تبعیض دولتمردان در مساله ازدواج جوانان و حل معضل خودروسازان وجود دارد،(برای نمونه اینجا را بخوانید) هنوز هم بسیاری از جوانان موفق به دریافت وام ازدواج نشده اند.

برای مثال معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان یزد اعلام کرده است: در سال گذشته(سال 94)  13 هزار 164 متقاضی دریافت وام ازدواج در استان بوده است که 10 هزار و 694 نفر از آنان موفق به دریافت وام شده‌اند .(بیشتر بخوانید)

 همچنین ابهامات بسیاری بر سر تحقق وعده افزایش وام ازدواج از سه میلیون تومان به ده میلیون تومان وجود دارد.

 

از 150 هزار میلیارد تومان منابع قرض‌الحسنه در سال 95 فقط 9800 میلیاردتومان وام ازدواج داده شد؛ مابقی پول‌ها کجاست؟

 

روز جوان فرصت بسیار خوبی برای ارزیابی وضعیت این قشر تاثیر گذار است. هر چند متاسفانه در برخی موارد برگزاری یک جشن و گرفتن عکس یادگاری جای حل مشکلات ریشه دار جوانان را می گیرد.
 


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها