نمایش نمایش

شناسه : 25883882


در هفته های اخیر حذف نام شهدا از برخی کوچه ها و معابر شهری هرات، گلایه و اعتراض مردم این شهر را در پی داشته است.

به گزارش عصر فرهنگ، نام گذاری کوچه ها ، خیابان ها و معابر شهر برای برقراری ارتباط و رفت آمدهای سهل و آسان و جلوگیری از سردر گمی شهروندان ضرورتی است غیر قابل اغماض .
 
نکته ی درخور توجه در مورد نام گذاری این کوچه و خیابان ها این است چه اسمی انتخاب شود که این نام نه تنها  حاجت  اسم دار بودن کوچه را برطرف کند، بلکه با بردن آن نام ، مفاهیم و ارزش های خاصی در ذهن فرد خطور و تقویت شود.
 
نکته ی مد نظر، در اسامی این کوچه ها ، نامگذاری به اسم افرادی مشهور و معروف از جمله شهیدان بوده است  که در آینده و سرنوشت کشورشان نقش مهمی داشته اند ، این نکته تا آن جا حائز اهمیت است که در یکی از موارد دستورالعمل هيئت وزيران در این زمینه که به وزارت کشور ابلاغ شده، آمده است که اگر چنان چه پدر و مادر شهيد در يک کوچه سکونت داشته باشند يا کوچه اي محل سکونت شهيدي بوده است، نام گذاري کوچه به نام آن شهيد در اولويت قرار دارد.
 
آن چه که ذهنمان را در رابطه با نامگذاری کوچه و خیابان های شهر هرات درگیر کرده است این است که امروز بر روی این تابلو ها فقط نام شهدا نیست در واقع نام شهدا با خطی ریز نوشته و یا اسم های دیگر در بالا یا پایین نام شهدا قرار گرفته است و دیگر خیلی در آدرس ها نام آن شهیدان ذکر نمی شود .
چندی پیش در پی تغییر اسم کوچه شهیدان محمدی به تمنای هروی گلایه های از سوی مردم به شهرداری هرات روانه شد که همگی علت تغییر نام را جویا شده بودند.
 
یکی از شهروندان در گفتگو با خبرنگار طنین خاتم اظهار داشت: نمیدانیم ملاک تغییر کوچه از اسم شهید به اسم شخصی که هیچکدام از هراتی ها شناختی از وی ندارند چیست؟ 
 
وی گفت: آرامش و آسایش امروز ما حاصل رنج ها و زحمت های همان شهدایی است که نامشان بر خیابان ها و کوچه های ماست.و از شهرداری میخواهیم هر چه سریعتر اسم کوچه را به اسم شهید محمدی برگرداند.
 
گفتنی است این تغییر نام از اسم کوچه به بلوارهای های شهرستان نیز رسیده است و بلوار شهید ابوئی بلواری که به نام یکی از شهیدان گرانقدر و مشهور شهر هرات نامگذاری شده بود بعد از چند دهه به نام شریعتی زده شده است.
 
برای پیگیری این خبر با دبیر شورای نامگذاری شهرهرات به گفتگو نشستیم.
 
کاظم بهمنی در گفتگو با خبرنگار طنین خاتم اظهار داشت: بعد از احداث خیابان شهرداری و بنا به درخواست رئیس اداره کتابخانه های شهرستان که این خیابان را به دلیل واقع شدن کتابخانه اصلی شهر در آن به نام تمنای هروی تغییر نام دهید این نام با موافقت اعضای شورای نامگذاری تغییر کرد و نام خیابان به نام تمنای هروی گذاشته شد.
 
وی افزود: بعد از آن مقرر شد که کوچه های خیابان نیز به نام کوچه های تمنا هروی نامگذاری شود که این نیز با تصویب شورای نامگذاری همراه بود.
 
بهمنی خاطر نشان کرد: شورای نامگذاری شهرستان متشکل از اعضای خاص است و اگر مصوبه ای صورت میگیرد با تصویب کلیه اعضا است و شهرداری به تنهایی تصمیم گیری نخواهد کرد. شهرداری فقط مصوبات شورا را اجرایی می کند.
 
دبیر شورای نامگذاری هرات در باره تغییر بلوار شهید ابوئی به شریعتی گفت: این نامگداری در ابتدا نیز با مخالفت های همراه بود ولی در انتها به تصویب رسید.
 
کاظم بهمنی در پایان خاطر نشان کرد: مردم می توانند تقاضای و گلایه های خود درباره تغییر اسم کوچه ها به شهرداری ارجاع داده و شهردار در جلسه شورای نامگذاری مطرح کند تا مورد بررسی قرار گیرد.
 
انتهای پیام/

فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها