نمایش نمایش

شناسه : 31666954


معاون فنی محیط زیست استان يزد با اشاره به اين كه يزد از خشك‌ترين و كم‌تالاب‌ترين مناطق كشور است، اعلام كرد: استان يزد در سال گذشته ميزبان پنج هزار قطعه پرنده مهاجر عبوري بود كه بعضاً نيز مدتي را در اين منطقه اتراق كردند.

به گزارش عصرفرهنگ؛ «حسن اکبری» با اشاره به موضوع آغاز فصل مهاجرت پرندگان كه عمدتاً از اواخر شهريورماه تا پايان بهمن‌ماه به طول مي‌انجامد، در اين باره گفت: استان یزد با داشتن کمترین تالاب‌ها یکی از استان‌هایی است که پذيراي کمترین پرندگان مهاجر است اما در مسیر پرندگان مهاجری که راهی مسیر جنوب هستند قرار دارد به طوري كه در سال گذشته میزبان پنج هزار قطعه پرنده مهاجر بوده است .
وی يكي از محل‌های اتراق پرندگان مهاجر در محدوده استان يزد را تالاب تصفیه‌خانه فاضلاب شهر یزد خواند و افزود: البته برخي از اراضي كشاورزي از جمله در شهرستان‌هاي ابركوه، خاتم و اشكذر كه همچنان به صورت غرقابي نسبت به آبیاری آنها اقدام مي‌شود نيز بسته به نوع گونه و شرایط هوایی در پاره‌اي از اوقات مامني براي اتراق برخي از پرندگان مهاجر در طول مهاجرتشان است.
معاون فنی محیط‌زیست استان در مصاحبه با ایسنا در مورد گونه‌های مهاجر كه از يزد عبود مي‌كنند نيز خاطرنشان كرد: اردک، اردک سر سبز، انواع سلیم‌ها و آبچریک‌ها از شاخص‌ترین گونه‌هایی هستند که در زمان مهاجرت، میهمان استان يزد می‌شوند .
وی با اشاره به  آنفولانزای فوق حاد پرندگان اظهار کرد: پرندگان مهاجر یکی از عوامل انتقال بیماری آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان به عنوان یک بیماری مشترک بین دام و انسان هستند، لذا اين اداره كل در صورت مشاهده موارد مشکوک، بلافاصله موضوع را به دامپزشکی استان به عنوان متولي نظارت و كنترل اين قبيل بيماري‌ها گزارش می‌دهد.
اكبري در مورد موارد مشاهده شده اين بيماري در سال گذشته در استان نيز اعلام كرد: موارد مشاهده شده مبتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان عمدتاً در سال گذشته مربوط به پرندگاني بود كه به صورت سنتی نگهداری می‌شدند و علت آن نيز پس از بررسي‌ها، کودهای وارداتی به استان تشخيص داده شد.


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها