نمایش نمایش

شناسه : 28932112
جوان نخبه تفتی:


جوان نخبه تفتی 10 اختراع ثبت شده در سازمان ثبت اختراعات کشور دارد گفت: سیستم کنترل از راه دور ماشین آلات راهسازی و معادن را طراحی کردم

به گزارش عصرفرهنگ به نقل از صبح تفت، روز جوان بهانه ای شد تا به سراغ یکی از جوانان نخبه تفتی برویم و از وی در مورد موفقیتش بپرسیم.

«محمدحسین بهارستان تفتی» متولد سال 1360 از تفت دارای 10 اختراع ثبت شده در سازمان ثبت اختراعات کشور،عضو هیئت علمی و مدرس دانشگاه، عضو سازمان نظام مهندسی استان، مقام دوم پژوهشگر برتر کشور و رئیس کنونی هیئت پهلوانی تفت می باشد.

او می گوید علاقۀ زیادی به رشتۀ خلبانی داشته ولی بنا به دلایل خانوادگی بعد از قبول شدن در این رشته ادامه تحصیل نداده و چون زمینه فعالیت در رشته فنی را داشته در رشته برق ادامه تحصیل داده است.

 

آقای بهارستان لطفاً از اختراعاتتان برایمان بگویید واینکه این اختراعات از کجا شروع شد؟

این اختراعات اکثراً با جان افراد سروکار دارد یعنی زمینۀ حفظ جان را دارد مثلاً سیستم کنترل از راه دور ماشین آلات راهسازی و معادن یک سیستمی است که روی ماشین آلاتی که در راهسازی و معادن کار می کنند مثل بیل مکانیکی،لودر و بولدزرها گذاشته می شود و اون ماشین ها را بدون سرنشین از راه دور با یک سیستم حتی لپ تاپ می توان کنترل کرد و با نصب دوربین هایی که روی ماشین قرار میگیرد حتّی با اینترنت می توان کار همان راننده ماشین را کرد مثلاً برای حفر تول های عمیق که امکان ریزش و خطر برای سرنشین دارد ،در معادنی که گود برداری خیلی عمیق صورت میگیرد و همچنین درکوههایی که قصد جاده سازی است کاربرد دارد.

سیستم حافظ جان و جلوگیری از قطع عضو در دستگاههای برش و پرس صنعتی ازجمله ام دی اف بر،آهن بر،چوب بر یا حتی دستگاههای گیوتینی یا پرس های عمودی قرار می گیرد به محض نزدیک شدن پوست بدن انسان به تیغۀ برش یا گیوتین دستگاه خاموش می شود وهیچ گونه آسیبی به کاربر نمی رساند .

جناب بهارستان اختراعات  شما همچنان که بیان کردید کاربردی هستند و نشان از این است که شما توانستید مسائل را به خوبی ببنید و راه حل های مناسب برای آنها پیدا کنید این دید شما به چه صورت است؟

بنده همیشه در کلاس هایم به دانشجویان عزیز که همه فنی هستند این توصیه را میکنم که به عنوان یک انسان فنی دید خیلی قوی به محیط اطرافشان داشته باشند و همیشه به فکر این باشید که در عرصۀ صنعت چه طور می شود یک نقص را برطرف کرد مثلاً یک اپراتوری که با کارکردن به یک دستگاهی عادت کرده زیاد متوجه نواقص آن نمی شود ولی شماها به عنوان یک آدم فنی باید به قدری به دستگاهها ریز نگاه کنید که معایب و ناقص دستگاه را هرچند سالم و تکمیل باشد بدست بیاورید و به فکر رفع نواقص آن باشید که این خود جرقه ای می شود برای یک اختراع وساخت آن وتجارت سازی آن اختراع در گام های بعدی.

جناب آقای بهارستان آیا در زمینۀ فرهنگی ،هنری و ورزشی سابقه و افتخاراتی دارید ؟

البته قابل گفتن نیست ولی در رشته های هنری رشته طراحی و نقاشی که از کودکی به آن علاقه داشتم 4 سال تحصیلی مقام اول شهرستان و یک سال مقام دوم یک سال مقام سوم استان را داشتم در رشتۀ خوشنویسی سه سال مقام دوم استان و در موسیقی رشته نی مقام اول شهرستان را داشته ام در مسابقات فرهنگی که در دوران دانش آموزی برگزار شد در رشتۀ تئاتر باز یگر برتر در سال 1377شاخته شدم همچنین مقام اول رشتۀ دکوراتوری تئاتر در سال1377ونیز در رشتۀ اذان هم در شهرستان هم استان مقام اول را کسب کرده ام همچنین در سال 1377 لوح تقدیر را از رئیس جمهور وقت گرفتم وهمچنین کسب مقام دوم استان در رشتۀ قرائت قرآن درمسابقات دانشجویی همچنین در سال 1381کسب رتبۀ دوم کشوری در جشنوارۀ کارهای برگزیدۀ مراکز صدا وسیمای استان ها در رشتۀ تئاتر مقام داشتم.

در فعالیت های ورزشی در سال 1376کسب مقام اول در رشتۀ کشتی آزاد در شهرستان و همچنین 4سال متوالی از سال 1376 مقام اول شهرستان و مقاماتی در استان از اول تا سوم همچنین در مسابقات فوتبال رتبه دوم تیمی ،در رشته هنرهای فردی ورزش باستانی چند سال مقام اول شهرستان  و استان ، کسب مدال نقرۀ جام شهدا  در رشته های هنری ورزش باستانی رشتۀ کباده، مقام اول و کسب مدال طلای جام پهلوان یزدی در رشتۀ کباده  و دارای حکم مربیگری و داروری از فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای شهرستان تفت افتخار خدمت گذاری ورزشکاران خصوصاً قشر پهلوانان و زورخانه کاران این شهرستان را دارم.

جناب آقای بهارستان شمابا این همه افتخارات واختراعات وهمچنین تدریس در دانشگاه چطور برنامه ریزی انجام می دهید تابه همه امور برسید وهمچنین درهمۀ زمینه ها موفق باشید؟

 ما همانطور که برای پول و مادیات هرشب هرهفته حساب کتاب می کنیم که چقدر بوده، چگونه و در چه راهی  صرف کرده ایم باید برای سرمایۀ خدادای عمر هم با یک برنامه ریزی دقیق وهمچنین اگرنگذاریم ثانیه به ثانیه آن هدر رود مطمئناً با برنامه ریزی دقیق به همۀ امور هم  می رسیم.

آقای بهارستان از اختراعاتی که ثبت کرده اید و به نظر خودتان کاربردی و مهم است برای ما بگویید:

10عدد از اختراعاتم ثبت شده که مهمترین آن سیستم مانیتوری کنترل از راه دور ماشین آلات راه سازی ومعادن ودیگری سیستم حافظ جان و جلوگیری از قطع عضو در دستگاههای برش و پرس صنعتی، سیستم کنترل اتوماتیک وهوشمند مشعل های صنعتی واجاق گازخانگی که همۀ اینها در حال استفاده شدن است .

تا به حال شده است که در اختراعات مختلفی که داشته اید به شکست برخورید این شکست پلی باشد برای پیروزی شما؟

قطعا، مثلاًیک هزینۀ یک اختراع الان شاید 2،3میلیون شود در حالی که درنمونه اولیۀ آن 3برابر این هزینه برایم داشته چون هردفعه یا مجبور بودم قطعه ای را عوض کنم یا کارهایی را انجام بدهم که به نتیجه برسداگر که همان لحظه که به نتیجه ای نرسیدیم ناامید بشویم قطعاً این اختراعات به ثبت نمی رسید.

چقدر به کارگروهی اعتقاد دارید؟

خیلی اعتقاد دارم چون وقتی کار گروهی شد هر فردی یک ایده  وفکری دارد و می تواند مکمل هم باشیم و نواقص ایده های هم را رفع کنیم و به یک محصول بهتری برسیم.

چه کسانی به شما در زمینۀ اختراعات کمک می کردند؟

آقای مهندس رجبی کارشناس ارشد کامپیوتر که در 2تا از اختراعات همکار بنده بودند و یکی را  از مهندسین مکانیک که در زمینۀ مکانیک تجربه داشتند کمک گرفتم و بقیه را به تنهایی انجام دادم.

پس به نظر شما یک دست صدا ندارد بایستی یک کارگروهی صورت بگیرد تا به افتخار و یک محصول مورد استفاده برای جامعه ساخته شود؟  صد در صد ولی خب طرح هایی است که به تنهایی می شود انجام داد ولی بعضی طرح ها  طبیعتا نیاز به مشورت و همکاری دارند و هرچند که از مشورت افراد استفاده شود طبیعتاً محصول بهتری با نتیجۀ بی نقص تری حاصل می شود.

جناب بهارستان فعالیت ها وافتخارات علمی که شما کسب کرده اید در کنار 10اختراعات را لطفاًبگویید:

از دورۀ دانش آموزی در چند سال مقام اول مسابقات علمی و همچنین کسب مقام در المپیاد ریاضی و همچنین دارای چند مقاله با عنوان های مختلف در مقالۀ علمی در کنفرانس های ملی و کسب عنوان مخترع اثر برتر در نمایشگاه کشوری هفتۀ پژوهش درسال1390 ، کسب عنوان مخترع برگزیده استان در جشنوارۀ کشوری علم تا عمل 1391 و همچنین کسب عنوان مخترع اثر منتخب در جشنوارۀ کشوری فجر انقلاب وکسب عنوان مخترع برگزیده  کشوری در سال1392و پژوهشگر دوم کشور در سال1392 از طرف دانشگاه فنی وحرفه ای، استاد نمونه استانی در سال 1391.

شما به عنوان یک جوان تابه حال با خودتان فکر کرده اید که من توی شهرستان چطوری می توانم موفق شوم؟چقدر این راه برای شما سخت بوده و خیلی از دوستان و اطرافیان به شما گفتند زندگی معمولیت را بگذران ونمی توانی موفق شوی؟

این موضوع برایم پیش می آمده ولی هیچ کاری بدون تلاش و پشتکار صورت نمی گیرد گاهاً در زندگی انسان به جایی می رسد که در زمینه هایی شکست خورده و به نتایجی که که میخواهد نرسیده باشد که راحترین راه صرف نظر کردن از ادامۀ راه است که پشتکار نیاز است و گاهاً بند در شبانه روز 4 تا 5 ساعت خواب شبانه داشته ام و بقیه روز را روی طرح هایم کار می کردم و به نتیجه می رسیدم که این را اول مرهون لطف خداوند و بعد خانواده ام هستم که این بستر را برایم فراهم کردند که به این جا رسیدم.

شما به چه کسانی مدیون هستید  و چه کسانی در موفقیت شما سهیم بودند؟

اول اینکه این ها همه را لطف خداوند و بعد اهل بیت(ع) می دانم که افتخار نوکری این آستان را دارم و دعای خیر پدر ومادر که سعی کردم از من راضی باشند.

کلام پایانی:

ضمن قدر دانی از  شما به عنوان یک کوچکتر توصیه ا ای به والدین دارم و آن این است که که کودکان ونوجوانان خود را فقط محدود به درس خواندن نکنند در حالی که یک رشتۀ هنری و ورزشی نیاز است در کنار درس خواندن و این دو می تواند رمز موفقیت درتحصیل هم بشود بعد ها ک مدرک دانشگاهیش را گرفت روحیۀ خوب همراه با روابط اجتماعی دارد درس و معدل و مدرک فقط نمی تواند موفقیت باشد .وتوصیه ای به دانش آموزان دارم که وقت سرمایه خدادادی عمر را حتماً غنیمت بشمارند و برای آن برنامه ریزی کنند و دارای هدف باشند.

انتهای پیام/م*

 


فرهنگی فرهنگی

جدیدترین ها جدیدترین ها